لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۶

نشست اضطراری کابینه برزیل


رئیس جمهوری برزیل کابینه خود را برای یک جلسه اضطراری فراخواند تا درباره تظاهراتی که به رغم کوتاه آمدن دولت رو به افزایش است رایزنی کند.

روز پنجشنبه دست کم یک میلیون نفر در تظاهراتی در دهها شهر در سراسر برزیل شرکت کردند، از جمله سیصد هزار نفر در ریو دژانیرو، که به پرتاب گاز اشک آور از سوی پلیس به سوی تظاهرکنندگان انجامید.
در این شهر گروهی از جوانان تظاهرکننده به سوی پلیس ترقه پرتاب کردند، و در مقابل، با گاز اشک آور، اسپری فلفل و گلوله های مشقی رو به رو شدند، که دست کم ۴۰ زخمی برجا گذاشت.

در برازیلیا - پایتخت، تظاهرکنندگان به وزارت امور خارجه حمله کردند، و پیش از دخالت پلیس، چیزهای سوختنی به سوی آن پرتاب کردند و ترقه به داخل ساختمان انداختند. پلیس ضدشورش اسپری فلفل و گاز اشک آور به سوی تظاهرکنندگان پرتاب کرد. مردم برای مقابله با اثرات گاز اشک آور ر گوشه و کنار خیابان ها آتش افروختند.

دیلما روسوف رئیس جمهوری برزیل امروز با تعدادی از وزرا خود دیدار و درباره چگونگی وضع و پاسخ به بزرگترین تظاهرات در دو دهه اخیر مشورت می کند. وی فعلاً سفر از پیش برنامه ریزی شده خود به ژاپن در هفته آینده را لغو کرده است.
تظاهرات این هفته مشخصاً از اعلام افزایش بهای بلیط وسایل نقلیه عمومی شروع شد، ولی تظاهرکنندگان بعداً خواستهای دیگری چون عدم رسیدگی دولت به وضع خدمات عمومی، کاهش مالیات و مبارزه با فساد را بر آن افزودند.

تظاهرکنندگان همچنین نسبت به مخارج میلیارد دلاری برگزاری جام کنفدراسیون در همین ماه، جام جهانی فوتبال در ژوئیه سال آینده، و المپیک سال ۲۰۱۶ در سائوپولو و ریودوژانیرو اعتراض دارند.
قرار است ماه آینده پاپ فرانسیس از برزیل دیدن کند.
XS
SM
MD
LG