لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۶

جنگل‌های آمازون در سال جاری شاهد بیش از ۷۲ هزار مورد آتش‌سوزی بوده است


تعداد آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون، در کشور برزیل، رکورد جدیدی به ثبت رسانده است. به گفته مقام‌های برزیلی در سال جاری ۷۲۸۴۳ مورد آتش‌سوزی در این جنگل‌ها رخ داده است.

به گزارش رویترز، سازمان تحقیقات فضایی برزیل اعلام کرده است میزان آتش‌سوزی‌ها در آمازون نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

این سازمان همچنین خبر داده است که از پنج‌شنبه هفته گذشته تاکنون ۹۵۰۷ مورد آتش‌سوزی جدید در جنگل‌ها این کشور، و عموما در منطقه آمازون، آغاز شده است.

منطقه آمازون در برزیل از روز ۹ اوت (۱۸ مرداد) به همین دلیل اعلام وضعیت فوق‌العاده کرده است. در ایالت آکره در مرز برزیل و پرو هم از روز جمعه وضعیت اضطراری اعلام شده است.

آتش‌سوزی‌های طبیعی در فصل‌های خشک در این منطقه رخ می‌دهد. گاهی هم کشاورزان برای بهره برداری از زمین آن را آتش می‌زنند.

از سوی دیگر و هم‌زمان با بالا گرفتن انتقادها از سیاست‌های محیط زیستی رئیس جمهوری برزیل، بولسونارو گفته است که دلیل این آتش‌سوزی‌ها نه تغییرات اقلیمی، که تلاش کشاورزان برای بهره‌برداری از زمین‌ها است.

رئیس جمهوری برزیل اخیرا اقدام به اخراج رئیس سازمان تحقیقات فضایی این کشور کرده بود. اخراج او چند روز پس از آن رخ داد که بولسونارو از آمار این سازمان درباره جنگل‌زدایی در برزیل انتقاد کرده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG