لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

ارتباط استفاده از امواج مغز انسان با کنترل محیط اطراف


ارتباط استفاده از امواج مغز انسان با کنترل محیط اطراف
ارتباط استفاده از امواج مغز انسان با کنترل محیط اطراف

براساس نتایج تحقیق گروهی از پژوهشگران کانادایی، با استفاده از امواج مغز می توان محیط اطراف زندگی انسان همچون روشن کردن چراغ خانه و یا حتی دستگاه های الکترونیکی را کنترل کرد.

یک شرکت مستقر در تورنتو، سیستمی زیر عنوان محاسبه کنترل فکر را طراحی کرده و درصدد کشف فرصت های اقتصادی همچون بهره گیری از این فن آوری در بازی های ویدئویی و ارائه خدمات بهتر به مسافران هواپیماها است.

آریل گارتن، مدیرعامل شرکت کانادایی «InteraXon »می گوید در نهایت استفاده از مغز و کنترل زندگی اطراف در آینده راهبردی برای زندگی روزمره مردم سراسر جهان همچون کنترل وسائل منزل و چراغ های خانه و حتی شماره گرفتن با تلفن های همراه خواهد بود.

فلسفه این شرکت ساده است: اگر بتوان وسائل را به برق وصل کرد، می توان آن را با امواج مغز کنترل کرد.

خانم گارتن در شرح ابتکار خود می گوید: « مغز انسان به هنگام تمرکز، امواج بتا و به هنگام استراحت امواج آلفا تولید می کند. زمانی که انسان بیاموزد امواج بتا و امواج آلفای مغز خود را کنترل کند، می تواند با استفاده از « نشانه کنترل» برای انجام کاری از جمله چراغ روشن کردن، نواختن موسیقی و انواع حرکت برنامه ریزی کند.»

ابتکار این شرکت کانادایی برای اولین بار در المپیک ونکوور به نمایش گذاشته شد و بازدیدکنندگان توانستد با امواج مغز خود چراغ های « برج تورنتو »، ساختمان پارلمان در اتاوا و نور افشانی بر آبشار نیگارا را کنترل کنند.

بنا به گفته خانم گرتن، کنترل فکر به تیم تیراندازی آمریکا کمک کرده است تا امتیازات خود را افزایش دهند و این فن آوری در گلف نیز مورد استفاده قرار گرفته است و ورزشکاران با تمرکز توانسته اند بیشترین تعداد گل را کسب کنند.

خبرنگار خبرگزاری رسمی کانادا که این فن آوری را در دفتر این شرکت در تورنتو آزمایش کرده گفته است با وجودی که آزمایش کنترل بر امواج مغز عملی و واقعی است اما استفاده از آن در برهه کنونی بسیار محدود است.

با استفاده از هدفونی که به کامپیوتر وصل است، فرد می تواند با تغییر امواج مغز خود در حالت استراحت و با تمرکز، سرعت پخش موسیقی را سریع تر و یا کندتر کند.

براساس پیش بینی خانم گارتن در نهایت هدفون هایی طراحی می شوند که به کوچکی بلوتوث بی سیم هستند و این فن آوری طی دو سال آینده در مغازه های وسائل الکترونیکی برای فروش عرضه خواهد شد.

پانزده متخصص اعصاب، مهندس و کارشناس طراحی صنعتی در این شرکت پژوهشی مستقر در تورنتو کار می کنند.

XS
SM
MD
LG