لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۷

ارتباط کارکرد مغز با درون گرایی


ارتباط کارکرد مغز با درون گرایی
ارتباط کارکرد مغز با درون گرایی

پژوهشگران بریتانیایی دریافته اند که بخشی از مغز افراد درون گرا بزرگتر از بخش های دیگر آن است.

براساس نتایج تحقیق دانشمندان، افراد درون گرا در مقایسه با افراد دیگر، ذهن خود را بهتر می شناسند، با افکار خود کاملاً آشنا هستند و از صحت تصمیم های خود اطمینان دارند.

این پژوهشگران بریتانیایی شیوه هایی را طراحی کردند تا میزان درون گرایی افراد را با مقایسه اعتماد و اطمینان آن ها به صحت و اعتبار تصمیم هایشان اندازه گیری کنند.

درون گرایی اساساً به این معناست که فرد در مورد افکار خود می اندیشد.

محققان برای انجام این آزمایش صفحات کامپیوتری حاوی طرح هایی شبیه آزمایش های چشم پزشکی را به ٣٢ فرد سالم نشان دادند که یکی از آن طرح ها درخشان تر ازبقیه بود و شرکت کنندگان باید به سرعت تصمیم می گرفتند که کدام طرح از بقیه درخشان تر است.

به این دلیل که بعضی از افراد ناظران بهتری هستند، کامپیوتر سطح دشواری این آزمایش را به نسبت هر فرد تنظیم کرده بود تا دشواری این تکلیف برای همه افراد یکسان باشد و هیچ یک نتوانند به طور قطع به صحت پاسخشان اطمینان داشته باشند. در مرحله بعد شرکت کنندگان باید میزان اطمینان به صحت تصمیم خود را محک می زدند.

استفان فلمینگ، استاد دانشگاه لندن و یکی از نویسندگان اصلی این گزارش تحقیقی جدید می گوید شاید با یادگیری بنیان عصب شناسی خود آگاهی، « بتوانیم راهبردهای احتمالی را برای پیشبرد توانایی درون گرایی افراد بیابیم ».

گزارش اخیر دانشمندان آن ها را قدمی به درک بیولوژی نزدیک تر می کند که عامل مهم ماهیت هشیاری و ادراک انسان است. این اکتشاف همچنین به درک جنبه های کلیدی خودآگاهی، همچون جراحت های مغزی و یا بیماریهایی همچون شیزوفرنی کمک می کند که در این نوع بیماری ها، افراد از بیماری خود خبر ندارند و در نتیجه دارو مصرف نمی کنند.

محققان در گزارش خود خاطرنشان کرده اند عکسبرداری و اسکن مغزی ثابت کرده است که توانایی افراد درون گرا تا حد زیادی به میزان ماده خاکستری در نقطه ای از کورتکس بخش جلویی مغز آن ها، منطقه ای دقیقاً پشت چشم هایشان ارتباط داشت.

همچنین عملکرد ماده سفید فیبرهای عصبی بخشی از مغز که ارتباط سلولهای مغزی با یکدیگر را همچون سیستم تلفن ممکن می سازد، در افراد درون گرا قوی تر بود.

این پژوهشگران تاکید کرده اند پاسخ به پرسش هایی همچون فطری و موروثی بودن تفاوت های عملکرد مغز و یا تقویت و پیشرفت توانایی های ذهنی و مغزی افراد به وسیله آموزش نیازمند تحقیقات بیشتر است.

هاکوان لائو، پژوهشگر روانشناختی دانشگاه کلمبیا پس از تحلیل یافته های این پژوهش گفته است با وجودی که پژوهش هایی که تاکنون در مورد مغز انجام شده اند بیشتر بر پرسش های ساده تری همچون چگونگی شکل گیری حافظه و خاطره متمرکز شده اند، اما یافته های جدید بر توانایی های سطح بالاتر و پیچیده تر مغز انسان نور می تابد.

گزارش جامع این تحقیق در شماره اخیر نشریه « ساینس » منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG