لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۹

تغییرات مغز در طول حاملگی؛ ۱۱ تغییر که زن‌ها را برای مادر شدن آماده می‌کند


مطالعات جدید نشان می دهند که بارداری نه تنها بدن زن را تغییر می دهد، بلکه روی مغز او نیز تأثیر می گذارد.

بنابه گزارش آسوشیتدپرس، وقتی پژوهشگران از مغز زن ها قبل و بعد از حاملگی عکس برداری کردند، متوجه تغییر در ۱۱ نقطه از مغز آنها شدند. آنها همچنین متوجه تغییراتی شدند که زنان را برای مادر شدن آماده می کند.

السلین هوکزیما، یکی از مولفان این پژوهش در دانشگاه لایدن هلند از طریق ایمیل توضیح داد که این تغییرات شاید به یک مادر کمک می کند تا نیازهای فرزند نوزادش را بفهمد.

در این پژوهش از زنهای حامله همینطور تست حافظه گرفته شد و هیچ نشانه ای از تحلیل رفتن حافظه در آنها دیده نشد.

هوکزیما که یک عصب شناس است، در دانشگاه مستقل بارسلونا در اسپانیا شروع به این تحقیق کرد. او و همکارانش نتایج تحقیقاتشان را روز دوشنبه ۲۹ آذر در ژورنال علمی «نیچر نوروساینس» که به علم عصب شناسی اختصاص دارد، منتشر کردند.

نتایج و اطلاعات بدست آمده حاصل مطالعه به روی ۲۵ زن اسپانیایی است که قبل و بعد از اولین حاملگی از مغز شان اسکن شد. علاوه بر آنها از مغز ۲۰ زن دیگر که در طول این مطالعات حامله نشدند، عکس برداری شد. تغییرات روی مغز زنان بار دار با گروه دیگر مورد مقایسه قرار گرفت.

نتایج یکدست بود: یک برنامه کامپیوتری قادر بود که تنها با خواندن اسکن های «ام آر آی» هر زن بفهمد که کدام یک حامله است.

مطالعات بیشتر نشان داد که این تغییرات تنها در مادرها است؛ چرا که هیچ تغییری در مردهایی که برای اولین بار پدر می شدند دیده نشد.

بنابه یافته های گذشته، پژوهشگران فکر می کنند که تغییرات روی مغز بیشتر در طول حاملگی رخ می دهد تا بعد از زایمان.

هوکزیما و همکارانش فکر می کنند که این تغییرات به خاطر هورمون جنسی است که در طول حاملگی ترشحش در مغز زنها افزایش می یابد. «ام آر آی» نشان داد که در ۱۱ نقطه مغز، حجم ماده خاکستری کم شده، ولی واضح نیست که معنای آن چیست. برای مثال، هم می تواند نشانه از دست دادن سلول های مغز باشد یا تقلیل یافتن نقاطی است به نام سیناپس که دو عصب با هم ارتباط دارند.

از دست دادن سیناپس لزوماً چیز بدی نیست. این مسئله هنگام افزایش ناگهانی هورمونی در نوجوانان نیز رخ می دهد که موجب تولید مدارهای عصبی خاص و مفید می شود. پژوهشگران حدس می زنند که همین اتفاق در مغز زنهای حامله می افتد.

برخی از مطالعات نشان میدهد که چنین تغییراتی شاید زنهای باردار را آماده مادر شدن می کند.

یکی از تجزیه و تحلیل ها این تغییر را به ارتباط عاطفی خیلی قوی بین مادر و فرزند نوزادش ربط می دهد. وقتی به زنهای تازه مادر شده عکس نوزادشان را نشان دادند، همان نقاطی که در طول حاملگی تغییر کرده بودند فعال شدند.

​علاوه بر این، نقاطی که در مغز زن حامله تغییر کردند، با مدارهایی که مسئول «درک افکار و احساسات دیگران است» تداخل دارند. این یکی از توانایی های مهمی در رسیدن مادر به نیازهای فرزند نوزادش است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG