لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

خطر ناشی از چاههای قديمی و بلااستفاده نفت در زير آب مورد بحث قرار می گيرد


تونی هيوارد مدير عامل شرکت نفتی بريتيش پتروليوم، اختصاً بی پی، روز چهارشنبه برای جلب سرمايه گذاران خاورميانه به ابوظبی سفر کرد. اين در حالی است که ريزش گسترده نفت در خليج مکزيک منجر به سقوط بهای سهام اين شرکت نفتی عظيم در جهان شده است.

در همين حال در خليج مکزيک، در آبهای جنوب آمريکا با ادامهء فوران نفت از يکی از سکوهای نفتی که بزرگترين بحران زيست محيطی در تاريخ آمريکا را به بار آورده است، توجه کارشناسان و طرفداران حفظ محيط زيست به خطر بالقوهء وجود چاههای نفتی بی استفاده، در آن منطقه جلب شده است.

از انفجار سکوی نفتی متعلق به شرکت بريتيش پتروليوم در خليج مکزيک نزديک به هشتاد روز می گذرد. در طی اين مدت سرازير شدن ميليون ها گالن نفت به آبهای خليج مکزيک، موجب آلودگی وسيع محيط زيست و مرگ ميليونها قطعه از آبزيان و پرندگان شده است.

پيآمدهای زيانبار اين رويداد -- که بزرگترين فاجعهء زيست محيطی تاريخ شناخته شده است -- موجب توجه بيشتر دانشمندان و پژوهشگران محيط زيست به چاههای نفتی در دست بهره برداری؛ و مهمتر از آن، هزاران چاه بی استفاده در آن منطقه شده است.

بيست و هفت هزار حلقه چاه نفت در زير آبهای خليج مکزيک وجود دارد که بعضی از آنها در دهه ۱۹۴۰ ساخته شده است. از آن ميان هزاران حلقه چاه نفت از رده خارج شده و بلااستفاده مانده است که به عقيده کارشناسان، خطر آنها کمتر از چاههای در حال بهره برداری نيست.

دکتر راجر اندرسون، استاد ژئوفيزيک نفت در دانشگاه کلمبيا، می گويد «خطر ناشی از چاههای قديمی و بلااستفاده در اين است که نمی دانيم مواد به کار رفته در ساخت آنها -- همچون سيمان -- چه قدر در زير آب دوام می آورد.»

به اعتقاد دکتر ايرج ارشاقی، استاد مهندسی شيمی نفت در دانشگاه جنوب کاليفرنيا، در صورتی که سيمان به درستی برای پيوستن لوله های موجود در چاه نفتِ زير آب به کار گرفته شود، تا ابد کار می کند؛ تنها مشکلی که ممکن است به وجود آيد اين است که سيمان، يکپارچگی اش را از دست بدهد؛ و نفت شروع به نشت کند. وی می گويد بايد در نظر داشت که سيمان ممکن است به مرور زمان آب برود، قابليتش از از دست بدهد؛ و اگر جنس آن مرغوب نباشد، ترک بردارد.

قوانين کنونی در مورد چاههای متروک حکم می کند که آنها را با صدها متر سيمان، به طور کامل مهر و موم کرد تا جلوی هر گونه نشت احتمالی گرفته شود. اما آيا اين کار در مورد بيش از هزار چاه بلا استفاده در منطقه، چنان که بايد و شايد انجام گرفته است؟

XS
SM
MD
LG