لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۵

بی پی گزارش مفصلی در مورد فاجعه فوران نفت در خليج مکزيک منتشر کرد


شرکت برتيش پتروليوم (اختصاراً «بی پی») طی يک گزارش داخلی به بخشی از اشتباهات خود که به آفريدن فاجعه نفتی منجر شد اعتراف کرده است. اين غول نفتی توضيحات پيرامون اين گزارش را طی يک نشست خبری در واشنگتن دی سی به خبرنگاران ارائه کرد.

گزارش داخلی صد و نود و سه صفحه ای «بی پی» بسيار فنی و مفصل است و پيرامون جوانب و ابعاد گوناگون اين بزرگترين فاجعه نفتی تاريخ آمريکا تهيه شده است. اين درحالی است که در اين ارزيابی هر دو وجه زنجيره پيچيده مشکلاتی که به اين فاجعه انجاميده است يعنی خطاهای انسانی و خطاهای فنی، مورد بررسی قرار گرفته است.

اين گزارش نگاهی زود هنگام دارد به راهبردهای مالی کمپانی بريتيش پتروليوم اما هنوز با نتيجه گيری درمورد فاجعه و کم و کيف قضاوت درمورد چگونگی رخ دادن آن فاصله فراوانی دارد.

شرکتهای «هالی برتن» و «ترانس اوشن» که شرکت های بزرگی هستند که برای دکل سازی و حفاری و استخراج نفت با بريتيش پتروليوم قرارداد دارند، با هزاران مورد شکايت مواجه شده اند.

پروفسوراريک اسميت که کارشناس نفت است و در دانشگاه تولين تدريس می کند می گويد همانطور که «بی پی» بايد جوابگوی خطاها و خسارات باشد شرکت های طرف قرارداد آن نيز بايد پاسخگو باشند. آقای اسميت پس از شرکت در نشست خبری بريتيش پتروليوم که درواشنگتن دی سی برگزار شد گفت «به نظرم اين نشست خبری بيشتر برای توضيح جوانب حقوقی قضيه بود. اين به آن معنی نيست که ابعاد فنی آن نيز مورد توجه قرار نگرفت اما اصل ماجرا بخش حقوقی آن بود که بخصوص در توضيح و توصيف آن چيزی است که پس از رويداد اتفاق افتاد که شامل خسارات و زيان های وارده است.»

برخی ماهيگيران و صاحبان تجارت های کوچک در لوئيزيانا معتقدند که بريتيش پتروليوم به اين سبب اين شرکت های طرف قرارداد را پيش کشيده که خود نمی خواهد به تنهايی همه هزينه خسارات وارده را پرداخت کند. شکايت هايی که از شرکت بريتيش پتروليوم شده ست مجموعا به ميلياردها دلار می رسد.

اعضای کنگره آمريکا، مهندسان و کارشناسان نفتی و کارگرانی که از انفجار دکل جان سالم به در برده اند، مهندسان شرکت بريتيش پتروليوم را متهم به سوء برداشت از ميزان فشار پيش از انفجار چاه می کنند و می گويند اين امر سبب شده است با اطلاعات غلط پيش بروند.

XS
SM
MD
LG