لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۷

عمليات مسدود کردن دائمی دهانه چاه نفت در خليج مکزيک آغاز شد


شرکت بريتيش پتروليوم، اختصاراً بی پی، تلاش برای مسدود کردن دائمی دهانه چاه نفت آسيب ديده در خليج مکزيک در آبهای جنوب آمريکا را که بزرگترين نشت نفت در تاريخ ايالات متحده به شمار ميآيد، آغاز کرده است.

کشتی های حامل سيمان و گل در بالای چاه نفت آسيب ديده بی پی در خليج مکزيک لنگر انداخته اند تا محموله آن در دهانه چاه نفت نشت کننده تزريق شود عملياتی که خفه کردن چاه نام گرفته است.

کار تزريق نوعی گل ويژه و سپس سيمان به عمق يک و شش دهم کيلومتری روز سه شنبه آغاز شد و انتظار می رود در صورت موفقيت تا اواخر امروز، پنجشنبه، پايان پذيرد. در ۹۰ دقيقه اول تزريق گل به دهانه چاه فشار نفت و گاز در آن به طور محسوسی کاهش يافت، رويدادی که انتظار آن می رفت.

اما به گفته بی پی يک هفته پس از پايان عمليات، مهندسان قادر خواهند بود به موفقيت اقدام جاری و توقف دائمی نشت نفت که در ماه آوريل بدنبال انفجار سکوی متصل به چاه نفت آغاز شد، اطمينان حاصل کنند.

تاد آلن درياسالار بازنشسته گارد ساحلی ايالات متحده که بر تلاش های مهار نفت در خليج مکزيک نظارت دارد با ابراز اميدواری از موفقيت اين عمليات اظهار داشت علاوه بر اين، کار حفر يک چاه فرعی نيز ادامه خواهد يافت.

هدف از حفر چاه فرعی که در سه ماه اخير در دستور کار بوده و به سی متری دهانه چاه نشت کننده رسيده است کاهش فشار چاه اصلی است.

تاد آلن می افزايد که پس از توقف کامل نشت نفت، قدم بعدی بررسی صدمه و خسارات از جمله به محيط زيست و اقتصاد منطقه است و دولت و بريتيش پتروليوم بايد مسئوليت های در پيش روی خود را در اين زمينه، به انجام رسانند.

بريتيش پتروليوم برای جلوگيری از نشت نفت در اواسط ماه ژوييه يک کلاهک ۷۵ تنی را بر روی لوله آسيب ديده نفت نصب کرد که سه هفته است از فوران نفت به آب های خليج مکزيک جلوگيری کرده است وليکن بی پی آن را چاره ای موقتی خوانده و اميدوار است عمليات اين هفته با موفقيت موجب توقف دائمی نشت نفت شود.

تا قبل از نصب سرپوش بر روی لوله نفت حدود ۶۵۰ ميليون ليتر نفت خام در خليج مکزيک نشت کرده بود که نه تنها صدمه بسياری به محيط زيست وارد آورد بلکه اقتصاد مناطق ساحلی جنوب ايالات متحده را فلج کرد. به اين دليل و همچنين با در نظر گرفتن فصل طوفان های دريايی منطقه، ساکنان و بويژه ماهيگيران شهر های ساحلی با اميد و تشويش به عمليات جاری چشم دوخته اند.

XS
SM
MD
LG