لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ ایران ۲۰:۴۴

گزارش: درپوش کنونی راه حلی موقتی برای ريزش چاه نفت بی پی است


گزارش: درپوش کنونی راه حلی موقتی برای ريزش چاه نفت بی پی است

پرزيدنت اوباما روز جمعه در سخنرانی در کاخ سفيد قطع جريان نفت به داخل آب های خليج مکزيک را يک تحول مثبت خواند و گفت درپوش جديد بايد بتواند جلوی جريان نفت به داخل آب را بگيرد اما دست اندرکاران بايد همه تلاش خود را برای ازبين بردن آسيب هایی که ريزش نفت پيشاپيش وارد کرده است، به کار بگيرند.

رييس جمهوری آمريکا يادآور شد نصب درپوش جديد خبر خوبی است اما هشدار داد که در پوشش خبری داير برپايان يافتن مشکل محيط زيست زياد عجله نکنيم چون فاجعه زيست محيطی هنوز پيش رويمان قرار دارد و تا زمانی که چاه برای هميشه بسته نشود اين نگرانی وجود خواهد داشت و کارگران درمحل در راستای بستن دائمی چاه تلاش می کنند.

روز پنجشنبه شرکت نفت بی پی اعلام کرد سرانجام دهانه چاه نفت درخليج مکزيک را کاملاً مشدود کرده است. از ماه آوريل بر اثر انفجار سکوی ساحلی فوران نفت دراين خليج آغاز شد و تاکنون ۶۹۷ ميليون ليتر نفت وارد آب های اين خليج شده است. اميد است که از اين پس تلاش ها برای پاکسازی آب ها، ازنفت شدت بيشتری يابد. اين سومين تلاش بی پی درمهار چاه نفت است. دو تلاش پيشين در گذاشتن درپوش بر دهانه چاه ناکام ماندند. جريان نفت به داخل آب ۸۵ روز و ۱۶ ساعت و ۲۵ دقيقه بی وقفه ادامه داشت.

با اعلام قطع جريان نفت به داخل آبهای خليج مکزيک ميليون ها تن از ساکنان مناطق ساحلی نفس راحتی کشيدند.

البته همه منتظرند ببينند درپوش ۷۵ تنی کار می کند يا باز هم براثر يک انفجار جريان نفت به داخل آبها دو باره از سر گرفته می شود. پرزيدنت اوباما تلاش اخير را تحولی مثبت قلمداد کرد و گفت «فکر می کنم نشانه مثبتی است. هرچند ما هنوز درمرحله آزمون هستيم.»

مقام مسئول بی پی می گويد درساعت ۲ و۲۵ دقيقه بعد از ظهر پنجشنبه به وقت محلی جريان نفت به طورکامل قطع شده است.

پائولا واکر از بازماندگان انفجار سکوی نفتی از خبر توقف جريان نفت با ابراز شادمانی می گويد «تنها احساسم اين است که پس از آن همه تلاش سرانجام يک ساعت پيش دهانه چاه بسته شد. مسيح را سپاس می گويم.»

جانی اشنايدر ماهی گيرنگران آن همه نفتی است که درکف دريا باقی مانده است و اظهار می کند که «خسارت؟ بله. نفت همه دريا را گرفته است. بايد کاری می کردند که نفت روی آب باشد و بتوان آن را پاک کرد. حالا چطور می خواهيم نفت را از زير آب پاکسازی کنيم؟»

تامرا ويليامز توريست از ويرجينيا خبر را خوشحال کننده می داند و می گويد «به نظر من خبر بسيار خوبی است.اميدوارم بتوانند آب را هم پاکسازی کنند. تا هم آب و هم ماهی های داخل آن سالم و پاک بشود.»

رايکا بليک ساکن تگزاس هم می گويد حالا نفس راحتی می کشد و اضافه می کند که «روزهای بدی بود. خوشحالم که تمام شد. ما در تگزاس زندگی می کنيم.من در ساحل ساکن نيستم اما به هرحال خوشحالم که تمام شد. اين موضوع بر اقتصاد و محيط زيست ما اثر بد داشت.»

اکنون تنها نگرانی کارشناسان و دست اندرکاران اين است که فشار زياد نفت در زير درپوش موجب ترکاندن آن شود و نفت بار ديگر با فشار وارد آب ها شود. بی پی درحال حفر دو چاه است که تا نيمه ماه اوت حفر آنها به پايان می رسد و نفت چاه کنونی از مسير آن چاه ها به خارج هدايت خواهد شد. درپوش کنونی درهر حال راه حلی موقتی است.

XS
SM
MD
LG