لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۰

گزارش: بی پی سرپوش جديدی بر چاه نفت آسیب دیده تعبيه کرد


A pro-NTC fighter near Bani Walid wearing the colors of the new Libyan flag. September 4, 2011. VOA - E. Arrott
A pro-NTC fighter near Bani Walid wearing the colors of the new Libyan flag. September 4, 2011. VOA - E. Arrott

ويديوهايی که از سرپوش جديد بی پی بر روی چاه نفت در خليج مکزيک گرفته شده است حکايت از موفقيت در نصب اين وسيله جديد مسدود کردن فوران نفت دارد.

اما شرکت نفتی بريتيش پتروليوم که مسئول مهار فوران نفت در جنوب آمريکا است می گويد لازم است آزمايش هايی را برای تعيين کارآ بودن سرپوش جديد انجام دهد که ممکن است ساعت ها و يا روزها به طول انجامد. و اضافه می کند که اين يک راه حل موقتی است.

بی پی در حال حفر دو چاه ديگر است که بتواند چاه ريزشی را برای هميشه با سيمان مسدود کند اما اولين چاه جديد تا يک ماه ديگر آماده نخواهد بود.

فوران نفت در خليج مکزيک با انفجار يک سکوی نفتی در آبهای جنوب آمريکا در ماه آوريل آغاز شد. بی پی اميدوار است کلاهک جديد به متوقف شدن فوران نفت در آبهای خليج مکزيک بيانجامد که تاکنون خسارات محيط زيستی فراوانی به منطقه وارد کرده است.

در همين حال کميسيونی از جانب کاخ سفيد مامور تحقيق در مورد حادثه ريزش نفت از چاه متعلق به شرکت «بی پی،» در خليج مکزيک شده است. اين کميسيون برای ارائه نتايج تحقيقات و پيشنهادات خود شش ماه فرصت خواهد داشت. بی پی می گويد عمليات تعويض سرپوش چاه نفت مطابق برنامه پيش می رود و مقام های ارشد آمريکایی اظهار اطمينان کرده اند که اين تلاش ها موفقيت آميز خواهد بود.

ديويد اکسلراد، مشاور ارشد کاخ سفيد، می گويد عمليات تعويض سرپوش چاه در حال فوران تنها توسط روبات ها و با کنترل از راه دور صورت می گيرد، چاه نفتی در عمق يک هزار و ششصد متری خيلج مکزيک قرار دارد که فشار آب آن تقريبا يک تن بر هر سانتی متر مربع است و به اصطلاح عاميانه «هيچ جنبنده ای» در آن عمق نيست و هر حادثه ای امکان دارد، اما اين بار همه شواهد حاکی از موفقيت مهندسان و تکنيسين های شرکت «بی پی» در انجام اين کار است.

۸۸ روز از انفجار چاه نفت «ماکوندو» در خليج مکزيک می گذرد و در اين مدت تقريبا ۳۵۰ ميليون ليتر نفت سياه از آن فوران کرده است و وخامت فاجعه محيط زيستی ناشی از آن به حدی است که نفت در برخی نقاط تا عمق شن های ساحلی نيز نفوذ کرده و در مواردی داوطلبان تخم های لاک پشت ها را از ميان شن ها جمع می کنند و به سواحل تميز تر انتقال می دهند.

عمليات روز دوشنبه در سطح آب بر جدا کردن نفت از آب های خليج و سوزاندن بخش غير قابل انتقال آن متمرکز بود در عمليات جدا کردن آب از نفت تانکر غول آسائی به نام «نهنگ» به درازای سه برابر و نيم يک ميدان فوتبال هم در آن شرکت دارد.

در خبری ديگر روز دوشنبه جيمی بوفه خواننده مشهور آمريکايی به منظور نشان دادن علاقه مردم به آن چه اين روزها در خليج مکزيک می گذرد، کنسرتی مجانی برگذار کرد، اقدامی مشابه کنسرت «وود استاک» که ۴۹ سال قبل و در مخالفت با جنگ ويتنام برگذار شد، و آقای بوفه هم شرکت بی پی را مسئول نشت نفت اعلام کرد!

XS
SM
MD
LG