لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۰

تخمين بی پی: هنوز روزانه ۱۹هزار بشکه نفت به آب های خليج مکزيک جاری می شود


شبانگاه پنجشنبه مهندسان بريتيش پتروليوم يک سرپوش ايمنی را بر لولۀ آسيب ديدۀ نفت در خليج مکزيک نصب کردند که در واقع قيفی است که نفت را جمع آوری و توسط لوله بلندی به کشتی های مستقر در سطح آب منتقل می کند.

تِد آلن درياسالار گارد ساحلی آمريکا که بر تلاش های دولت فدرال، ايالتی و محلی در منطقه ساحلی خليج مکزيک نظارت دارد می گويد نصب اين سرپوش فقط می تواند ۶۰۰۰ بشکه نفت يعنی تقريباً يک سوم نفت نشت شده در روز را جمع آوری کند. درياسالار آلن همچنين از گسترش بيشتر آلودگی نفتی در سواحل جنوبی خبر می دهد که در واقع بدترين نشت نفت در تاريخ اين کشور است.

به تخمين بريتيش پتروليوم هنوز روزانه ۱۹هزار بشکه نفت به آب های خليج مکزيک جاری می شود.

در همين حال هراس از فاجعۀ زيست محيطی و مرگ پرندگان و حيوانات آبزی که بدنبال انفجار سکوی نفت بريتيش پتروليوم در خليج مکزيک آغاز شد، سرانجام به واقعيت پيوست.

لاشۀ به نفت آلودۀ پليکان های قهوه ای که نام آن سالها ست در ليست «حيواناتِ در معرض انقراض» بود به همراه ساير پرندگان و حيوانات آبزی چون لاک پشت ها و دولفين ها هر روز در سواحل لوييزيانا جمع می شود و سازمان های نجات پرندگان و محيط زيست تلاش می کنند ساير حيوان هايی را که هنوز اميد نجاتشان می رود، گرد آاوری کنند.

مقام های دولتی می گويند تا کنون دستِ کم ۷۹۲ پرنده، لاک پشت و دولفين مرده از خليج مکزيک و سواحل جمع آوری شده اند و کارشناسان بر اين باورند که تالاب ها و سواحل لوييزيانا که پناهگاه حيوانات بسياری بود می تواند به صحنۀ کشتار آن ها بدل شود و اين فقط در سواحل است. حيوانات و گياهانی که در ژرفای خليج به سر می برند در خطر بيشتری قرار دارند.

پرزيدنت اوباما که روز جمعه برای سومين بار از سواحل لوييزيانا ديدار کرده بود تعهد کرد دولت وی به مردمی که در اين مصيبت زيست محيطی وسيله معاش خود را از دست داده اند، کمک کند.

بريتيش پتروليوم در نظر دارد دو چاه ديگر را برای کاستن فشار در لولۀ آسيب ديدۀ حامل نفت، حفر کند. انتظار می رود اين عمليات تا ماه اوت به طول انجامد.

XS
SM
MD
LG