لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۱

۴۰ میلیارد دلار سود سال گذشته بریتیش پترولیوم


۴۰ میلیارد دلار سود سال گذشته بریتیش پترولیوم
۴۰ میلیارد دلار سود سال گذشته بریتیش پترولیوم

شرکت عظیم نفتی بریتیش پترولیوم اعلام کرد که در طی سال گذشته ۴۰ میلیارد دلار سود کسب کرده است. این شرکت بریتانیایی خود را آماده می کند تا برای رسیدگی به پرونده خسارات ناشی از انفجار چاه نفت در سال ۲۰۱۰ در سواحل جنوبی ایالات متحده به دادگاه برود.

باب دادلی، مدیر اجرایی ارشد شرکت بریتیش پترولیوم روز سه شنبه ۱۸ بهمن گفت که همزمان با افزایش قیمت نفت در طی سال گذشته، درآمدهای این شرکت رو به رشد بوده اند و توانسته اند حدود ۴ میلیارد دلار خسارت سال ۲۰۱۰ را جبران کند.

شرکت بریتیش پترولیوم سود سهامی را که به سهامداران خود می پردازد را ۱۴ درصد افزایش داد.

نشت چاه نفتی که مدیریت آن در عهده بریتیش پترولیوم و شرکتهای وابسته به آن بود در آوریل سال ۲۰۱۰ در خلیج مکزیک منفجر شد. یازده کارگر بر اثر این انفجار کشته شدند و پیش از آن که متخصان بین المللی بتوانند نشت نفت را کنترل کنند، تقریباً ۵ میلیون بشکه نفت در طی سه ماه وارد آبهای این خلیج شد.

این انفجار فاجعه بارترین نشت نفت در آبهای ایالات متحده بود و این شرکت اعلام کرده است خسارات ناشی از نشت نفت هم اکنون بر ۴۳ میلیارد دلار بالغ شده است.

بریتیتش پترولیوم با حدود ۶۰۰ پرونده شکایت از سوی دولت آمریکا، شرکتها و افرادی روبرو است که از نشت نفت در خلیج خسارت دیده اند. ایالات متحده می گوید این شرکت مقررات زیست محیطی آمریکا را نقض کرده است.

قرار است دادگاه رسیدگی به پرونده نشت نفت خلیج روز ۲۷ فوریه در نیواورلئان در ایالت لوئیزیانا که بخش عمده نشت نفت در آن به وقوع پیوست، آغاز به کار کند.

دادلی، مدیر اجرایی ارشد شرکت بریتیش پترولیوم می گوید این شرکت کماکان مایل است که پرونده های شکایت را حل و فصل کند اما اگر چنین امری ممکن نشود، «خود را برای حضور قدرتمند در دادگاه» آماده می کند.

XS
SM
MD
LG