لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۴

شرکت نفتی بریتانیا ویدیویی از مرحله جدید عملیات مهار نشت نفت در خلیج مکزیک منتشر کرد


شرکت نفتی بریتانیا روز سه شنبه ویدیویی از مرحله جدید عملیات مهار نشت نفت در خلیج مکزیک، منتشر کرد.

در این مرحله ابتدا لوله نفت واقع در کف دریا را می برند و سپس آن را با موادی عایق پر می کنند تا نشت نفت، مهار شود.

به گفتۀ شرکت بریتیش پترولیوم عملیات جدید تنها در صورتی انجام می شود که عملیات مهار با محفظۀ فلزی ای که برای مهار نشت به خلیج مکزيک فرستاده شده بود، موفقیت آمیز نباشد.

اگر همه چیز مطابق برنامه پیش برود این محفظه تا پایان این هفته به کف دریا، فرستاده خواهد شد.

در همین حال کشتی نفتی جو گریفین در محل باقی می ماند تا انتقال نفت را تحت نظر داشته باشد.

۱۲۰ کیلومتر آن طرف تر و در ادامه عملیات مهار نفت گروهی در بندر فورچون مشغول ساختن یک محفظۀ مهارکننده دیگر هستند که تا پایان این هفته به خلیج مکزیک، فرستاده شود.

سکوی نفتی هورایزن متعلق به شرکت بی پی در خلیج مکزیک ماه گذشته منفجر شد و ۱۱ کشته بر جای گذاشت.

از زمان این انفجار، روزانه نزدیک به ۸۰۰ هزار لیتر نفت خام به خلیج مکزیک نشت کرده است.

در همين حال نمایندگان سه شرکت نفتی دخیل در نشت نفت خلیج مکزیک شامل نماینده بریتیش پترولیوم کارفرمای عملیات حفاری نفت، نماینده شرکت ترانس اوشن پیمانکار عملیات و نماینده هالیبرتون پیمانکار سیمانکاری جدارۀ چاه نفت دریایی در برابر اعضای کمیته انرژی سنای آمریکا حاضر شده و به پرسشهای نمایندگان کنگره در زمینه یکی از بزرگترین فاجعه های محیط زیستی ناشی از نشت نفت، پاسخ دادند.

«جیم بینگه من» رئیس کمیته انرژی سنا گفت «اگر این حادثه یک خطای تکنیکی فاجعه بار، رخدادی مثل فرورفتن کشتی تایتانیک در تاریخ مدرن بشمار می آید، ما می خواهیم بدانیم خطای تکنیکی بوده یا انسانی یا اشتباه مقررات.»

لری مک کی، مدیر دفتر آمریکای بی پی می گويد «دو عامل اساسی در این رابطه وجود دارد که ما هر دو را بررسی می کنیم. نخست اینکه: چه عاملی سبب انفجار دکل دریایی شد. دوم اینکه: چرا بازدارنده های ایمنی دکل قادر به پیشگیری نشت نفت نشدند.»

استیون نیومن، مدیر عامل شرکت ترانس اوشن پیمانکار حفاری دریایی گفت «مهمترین نکته قابل توجه این است که این حادثه پس از تکمیل کارهای دیواره سازی چاه رخداد. عملیات حفاری روز هفدهم آوریل به پایان رسیده و چاه بسته شده بود از این رو، یکی از مسائلی که برای ما روشن است این است که شب بیستم آوریل یا به صورت ناگهانی سیمان های دیواره چاه فروریخته است یا جداره آهنی نگهدارنده سیمان ها خراب شده یا هردو عامل دخیل بوده اند. بدون یکی از اینها چاه منفجر نمی شد.»

اما تیم پروبرت مدیر حفاظت محیط هالیبرتون در دفاع از عملکرد شرکت خود در جریان سیمانکاری چاه دریایی گفت «من باید از اقدامات پیشگیرانه هالیبرتون ستایش کنم که در همکاری با کارفرمای خود همه امکانات خود را بکار گرفته است.»

سناتور دمکرات مری لاندریو از ایالت لوییزیانا پرسید «من از نماینده بی پی می پرسم که آیا هزینه خسارات را پرداخت می کند؟»

لری مک کی نماینده بی پی گفت «تونی هیوارد مدیرعامل بی پی به طور قاطع اطمینان داده است همه خسارات ناشی از این ضایعه را پرداخت کند و همه ادعاهای مالی پرداخت شود.»

سناتور دمکرات ران وایدن از ایالت اورگان پرسید «از دید من شرکت بی پی اشتباهات ایمنی بسیاری را در کارنامۀ خود دارد. و این شرکت همیشه و پس از هرحادثه ای گفته است ما استانداردهایمان را قاطعانه افزایش خواهیم داد. و قصد داریم ساختار شرکتمان را تغییر دهیم و با خطرات و تصادفات مقابله خواهیم کرد.»

لری مک کی مدیر دفتر آمریکای شرکت نفت بی پی در این باره گفت «ما قصد ایجاد تغییر در شرکتمان را داریم. ما مدیریتی را جایگزین می کنیم که پاسخگو و پیشگیرندۀ همه مسائل در سطح جهان باشد.»

سناتور وایدن حرف او را قطع کرد و پرسید «اگر چنین است بگویید چه روشی را جایگزین می کنید تا پیشگیرنده همه رویدادهای پیش بینی نشده ناشی از کار باشد؟ تاریخ بی پی، پر است از این حوادث.»

نماینده بی پی در پاسخ گفت «دستگاه عملیاتی این شرکت در خلیج مکزیک همچون سایر جاهای دیگر خوب کار کرده است.»

XS
SM
MD
LG