لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۳

فيلم نشنال جيوگرافيک جزئيات بيشتری را از انفجار دکل بی پی نشان می دهد


نشنال جيوگرافيک يک فيلم مستند ويديويی از انفجار دکل حفاری دريايی شرکت بريتيش پتروليوم، بی پی، در خليج مکزيک پخش کرده است که جزييات بيشتری از اين رويداد را نشان می دهد.

در نسخۀ کامل فيلم، امدادگران گارد ساحلی آمريکا از چگونگی نجات کارکنان دکل حفاری سخن می گويند که بر روی شناورها و قايق های نجات، سرگردان در آب ها، در تلاش برای دور شدن از انفجار بودند. در اين رويداد ۱۱ کارگر دکل کشته شدند.

کارکنان دکل توضيح می دهند که انفجار ۱۵ دقيقه پيش از ساعت ۱۰ صبح ۲۰ آوريل رخ داد. يکی از کارکنان دکل می گويد «ما می دانستيم چه اتفاقی افتاده است. ما صدای شکستن دکل را می شنيديم و پس از آن انفجار اتفاق افتاد. چندين و چند انفجار پياپی.»

گارد ساحلی آمريکا با شنود پيام های کمک، برای نجات کارکنانی وارد عمل شد که به ياری قايق های نجات در خليج سرگردان بودند. يکی از مسئولانِ گارد ساحلی می گويد «اميد داشتيم همۀ کارکنان، دکل را ترک کرده باشند چون نزديک شدن به دکلِ سوزان در آتش، غيرممکن بود.»

يکی از کارگران حفاری دکل می گويد «به جلوی دکل رفتم، همه جا شعلۀ آتش و انفجار بود، ما راه نجاتی نداشتيم. به اطراف می چرخيديم. وحشتناک بود.»

نشنال جيوگرافيک برآورد کرده است که ترميم آسيب های محيط زيستی و پاکسازی طبيعتِ آسيب ديده بر اثر فوران نفت در خليج مکزيک، غيرممکن است.

کارشناسان حفاظت از آبزيان می گويند قربانيانِ اصلی اين بزرگترين فاجعۀ محيط زيستی در قارۀ آمريکا، گروهی از آبزيان کمياب از جمله اره ماهي ها و دلفين ها و ۱۶۶۰ نهنگ ساکن در اين خليج هستند که شمارشان چنان اندک است که در ليست قرمز حيوانات رو به انقراضِ سازمانِ حيات وحشِ سازمان ملل، قرار دارند.

بر اساس پژوهش های نشنال جيوگرافيک نفت رها شده چنان در چرخۀ طبيعت خليج نفوذ کرده است که جداسازی آن عملاً ناممکن است و هم اينک گروهی از تک سلولی ها و چندسلولي ها با ترکيبات شيميايی درهم آميخته اند که اين خود به معنای مسموميت غذای آبزيان خليج است.

در همين حال در آخرين خبرها در روز سه شنبه گزارش شد که لکه های شناور نفت خليج مکزيک به سواحل ايالت توريستی فلوريدا نزديک می شوند. اين مسأله به نگرانی شهروندانی منجر شده است که می خواهند تعطيلات تابستانی خود را در سواحل آفتابی فلوريدا بگذرانند.

گارد ساحلی فلوريدا در تلاش برای جمع آوری نخستين نشانه های نفتی پراکنده در سواحل آن ايالت وارد عمل شده است. اما تصاوير ماهواره ای نشان می دهد لکه های شناور نفت به سواحل اين ايالت آفتاب شتابان، در حرکت است.

همزمان با اين رويداد سهام شرکت بی پی روزسه شنبه بازهم با کاهشی شديد روبرو و در کمتر از ۳۵ دلار معامله شد.

XS
SM
MD
LG