لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۳

برای نخستين بار يک آمريکايی مدير عامل شرکت بی پی ميشود


حدود سه ماه پس از انفجار يکی از چاه های نفت شرکت بی پی در خليج مکزيک و بحران زيست محيطی ناشی از آن بی پی اعلام کرد، تونی هيوارد، مدير عامل اين شرکت بريتانيايی از سمت خود کنار می رود.

در حالی که انتقادها از عملکرد بی پی در جريان نشت نفت از يکی از چاه های اين شرکت در خليج مکزيک ادامه دارد، روز سه شنبه بی پی اعلام کرد تونی هيوارد، مدير عامل بی پی، اول اکتبر سال جاری که حدود دو ماه ديگر است، از سمت خود کناره گيری می کند.

بی پی در بيانيه ای که روز سه شنبه منتشر کرد تاکيد کرد که اين تصميم در پی توافق دوجانبه با هيات مديره اين شرکت اتخاذ شده است.

به دنبال انفجار در يکی از سکوهای نفتی بی پی در خليج مکزيک که ۱۱ کشته برجای گذاشت، تونی هيوارد مدير عامل بی پی به دليل عملکرد اين شرکت در جريان نشت نفت با انتقادهای فراوانی روبرو شد.

حتی برخی از اظهارات او مانند اين که می خواهد به زندگی عادی خود برگردد، خشم افکار عمومی در آمريکا را برانگيخت. از سوی ديگر، شرکت تونی هيوارد در يک مسابقه قايقرانی در ماه ژوئن در جريان بحران نشت نفت نيز از سوی رسانه ها به عنوان نشانه بی اعتنايی او به بحران در خليج مکزيک تعبير شد.

قرار است باب دادلی، که يک آمريکايی است و مسؤليت عمليات پاکسازی در خليج مکزيک را بر عهده دارد، جايگزين تونی هيوارد شود. اين نخستين بار است که يک غيربريتانيايی مدير عامل بی پی می شود. هيوارد تا سی ام ماه نوامبر عضو هيات مديره بی پی خواهد بود و قرار است بعد از آن به عنوان مدير عامل غير پاجرايی يکی از واحدهای اين شرکت که به طور مشترک در روسيه فعال است، فعاليت کند.

در همين حال شرکت بی پی روز سه شنبه اعلام کرد در سه ماهه دوم سال جاری ميلادی ۱۷ ميليارد دلار به دليل بحران نفتی در خليج مکزيک از دست داده است. بی پی می گويد در ۱۸ ماه آينده ۳۰ ميليارد دلار از دارايی های خود را برای جبران هزينه های اين شرکت در معرض فروش، خواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG