لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۳

بی پی یک صندوق ۲۰ میلیارد دلاری تاسیس می کند


بی پی یک صندوق ۲۰ میلیارد دلاری تاسیس می کند
بی پی یک صندوق ۲۰ میلیارد دلاری تاسیس می کند

مقامات دولت اوباما می گویند شرکت نفت بی پی موافقت کرده است یک صندوق ۲۰ میلیارد دلاری برای پرداخت غرامت به مردمی که نشت نفت در خلیج مکزیک بر زندگی و معیشت آنها اثر گذاشته است تاسیس کند.

این خبر روز چهارشنبه و در حالی اعلام شد که پرزیدنت اوباما در جلسه ای با مدیران بی پی در کاخ سفید آنها را برای تاسیس صندوق، زیر فشار گذاشت. این صندوق توسط کنت فاین برگ، وکیلی که مسئولیت نظارت بر پرداخت غرامت به خانواده افرادی که در ۱۱ سپتامبر جان خود را از دست دادند، داشت.

پرزیدنت اوباما شامگاه سه شنبه در سخنانی خطاب به مردم آمریکا گفت او از بی پی خواهد ساخت تمام منابعی را که برای پرداخت غرامت به کسانی که «بی احتیاطی» این شرکت بر آنها اثر گذاشته است، کنار بگذارد.

پس از سخنان رییس جمهوری، بی پی در بیانیه ای گفت در هدف پریدنت اوباما برای پاکسازی نشت نفت و کمک به آسیب دیدگان سهیم است.

در تحولی دیگر، بی پی روز چهارشنبه گفت نفت و گاز طبیعی از طریق دومین سیستم مهار کننده که به چاه وصل شده است جریان دارد. نفت و گاز پس از رسیدن به سکوئی در سطح آب سوزانده می شود.

جدیدترین تخمین مقدار نفتی را که هر روز از چاه آسیب دیده فوران می کند، بین ۳۵ تا ۶۰ هزار بشکه، اعلام می کند.

نفت نشتی تا کنون به سواحل ایالت های لوئیزیانا تا فلوریدا رسیده است، زندگی وحش را نابود می کند، و بر معیشت میلیون ها نفر ساکنان منطقه اثر می گذارد.

پرزیدنت اوباما در سخنان خود گفت ایالات متحده سال ها با آثار نشت نفت دست به گریبان خواهد بود. او خواست برای پرهیز از چینن مصیبتی در آینده، کشور به سوی انرژی پاک حرکت کند.

اما جمهوری خواهان، رییس جمهوری را متهم می کنند که تراژدی را سیاسی کرده است. رییس کمیته ملی حزب جمهوری خواه گفت رییس جمهوری نشان داده است قادر نیست کشور را از یک فاجعه بیرون آورد و اقدامات دولت او «محاسبه سیاسی گستاخانه و ترسناکی» را نشان می دهد.

XS
SM
MD
LG