لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۳

تداوم فشار با تحریم‌های تازه آمریکا علیه سپاه؛ کارشناسان می‌گویند «خطابه‌سرایی» ایران دوام ندارد


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید واشنگتن قاطعانه متعهد به مقابله با تمام فعالیت‌های تهدیدآمیز ایران است.

در پی اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه چند فرد و نهاد دیگر مرتبط با سپاه پاسداران، همزمان با ادامه تلاش‌ها برای از سرگیری مذکرات احیای برجام، برخی از کارشناسان در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفته‌اند، دولت ابراهیم رئیسی می‌داند برای رهایی از تحریم‌های آمریکا باید مذاکرات وین را از سرگیری بگیرد.

پس از اعلام وزارت خزانه داری آمریکا مبنی بر اعمال تحریم جدید بر شبکه‌ای از شرکت‌ها و افرادی که نقش کلیدی در برنامه پهپادی سپاه پاسداران و نیروی قدس آن دارند، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات آمریکا، در بیانیه‌ای گفت واشنگتن از تمامی ابزارهای موجود برای جلوگیری و بازدارندگی از تامین مواد و فناوری مرتبط با این صنعت استفاده خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا، در حساب توییتر خود نوشت: «ما قاطعانه نسبت به مقابله با تمام فعالیت‌های تهدیدآمیز ایران و کسانی که از آن حمایت می‌کنند، متعهد هستیم.»

وزارت خارجه آمریکا در میانه مذاکرات غیرمستقیم احیای برجام با جمهوری اسلامی است؛ مذاکراتی که با وجود روی کار آمدن دولت جدید در ایران، فعلا تاریخ دقیقی برای از سرگیری آن مشخص نشده است.

در واکنش به این اقدام آمریکا، سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به تشابه رویکرد دولت‌های کنونی و پیشین آمریکا در تداوم تحریم‌ها، از آن انتقاد کرد و گفت که «قابل‌ اعتماد» نیست.

باربارا اسلیون، مدیر مطالعات ایران در اندیشکده شورای آتلانتیک، به صدای آمریکا گفت که به رغم لفاظی‌های مقامات ایران، دولت ابراهیم رئیسی پای میز مذاکره با آمریکا خواهد آمد.

باربرا اسلیون گفت: «من فکر می‌کنم که ما تا زمان مذاکرات شاهد خطابه‌سرایی ایرانی‌ها علیه آمریکا باشیم. البته امیدوارم که این کار ایرانی‌ها مستقیم باشد، منظورم این است که ما هنوز نمی دانیم که آیا حاضرند در یک اتاق با آمریکایی‌ها بنشینند یا این که دوباره مانند قبل بازی رفت و آمد پیغام‌ها خواهد بود. اما در کل شاهد اعتراضاتی ازسوی ایرانی‌ها خواهیم بود. امیدوارم در نهایت، حتی این دولت، که یک دولت تندرو است، به مذاکرات بیاید و قبول کند جدی آنرا به نتیجه برساند.»

در همین زمینه آلکس وطنخواه،‌ مدیر مطالعات ایران در اندیشکده خاورمیانه، نیز به صدای آمریکا گفت، ایران از وضعیت موجود ناراضی است، اما گزینه‌های بسیار محدودی برای پاسخگویی دارد و اگر بازگشت به میز مذاکره را قبول نکند، این فرصت را به آمریکا می‌دهد که جامعه جهانی را علیه ایران به عنوان برهم زننده دستیابی به توافق بسیج کند.

برخی دیگر از تحلیلگران، از جمله جیمز جفری، دیپلمات سابق و رئیس مطالعات خاورمیانه در اندیشکده ویلسون، می‌گویند که ایران احتمالا به مذاکرات باز می‌گردد؛ چون اروپایی‌ها - که جمهوری اسلامی آنها را ضعیف‌تر از آمریکا می‌داند - و همین طور روسیه که حکومت ایران با آنها توافق‌های زیادی دارد، خواستار بازگشت ایران به میز مذاکره‌اند.

ایالات متحده و اسرائیل هشدار داده‌اند که اگر حکومت ایران با حسن نیت برای نجات برجام بازنگردد، در حال بررسی طرح جایگزین (طرح «ب») هستند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل در اوایل ماه جاری در واشنگتن گفت: «زمان کوتاه است. اگر ایران مسیر خود را تغییر ندهد، آماده‌ایم به گزینه های دیگر روی بیاوریم و این گونه رایزنی‌ها با متحدان و شرکای ما بخشی از آن است.»

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG