لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

اعتراضات ایران؛ شمار زیادی از هنرمندان از شرکت در جشنواره‌های حکومتی فجر انصراف دادند


از سمت راست: پیمان معادی، فاطمه معتمدآریا، پگاه آهنگرانی و علیرضا قربانی
از سمت راست: پیمان معادی، فاطمه معتمدآریا، پگاه آهنگرانی و علیرضا قربانی

تعدادی از هنرمندان ایرانی فعال در عرصه موسیقی، تئاتر، و سینما در پی اعتراضات اخیر مردم ایران، از شرکت در جشنواره‌های هنری امسال انصراف داده‌اند. بسیاری از این هنرمندان هر سال به عنوان هنرمند، داور، یا میهمان در جشنواره‌های موسیقی، تئاتر و فیلم فجر شرکت می‌کردند.

پیمان معادی، بازیگر سرشناس و بین‌المللی ایرانی در اینستاگرام نوشت: «من بازیگرم و تار و پودم را مردم سرزمینم به هم بافته اند؛ سرزمینی که داغ زیباترین فرزندانش را به سوگ نشسته است.» آقای معادی گفته است:‌ «جشنواره باشد برای روزهایی روشن که بتوانیم همه با هم زندگی را و عشق را، براستی جشن بگیریم.»

فاطمه معتمدآریا، یکی دیگر از بازیگران مطرح ایران، در اینستاگرام نوشته است: «صحنه هميشه خانه‌ى ماست. اين روزها به احترام زنان و مردان و كودكانِ از دست رفته‌ى سرزمين‌مان در اين خانه سكوت می‌كنيم.» وی در ادامه انصراف گروه نمايش «بچه» از شركت در جشنواره تئاتر فجر را اعلام کرد.

پگاه آهنگرانی، بازیگر و کارگردان سینما و تئاتر ایران، در استوری اینستاگرامش نوشت: «با وجود این همه مصیبت که در ایام اخیر کام مردم ما را تلخ کرده، با دیگر دوستان و همکارانم همراه می‌شوم و در جشنواره فجر با هیچ عنوانی حضور پیدا نمی‌کنم.» منیژه حکمت، کارگردان و مادر خانم آهنگرانی نیز این پست او را به اشتراک گذاشته است.

شهرام مکری، کارگردان در یک پست اینستاگرامی به قطعی اینترنت در آبان ماه اشاره کرده و گفته است که روز چهاردم آذر اعلام کرد که فیلم «جنایت بی‌دقت» در جشنواره ثبت نام نخواهد کرد. آقای مکری گفته است: «در احترام به خانواده‌ها و جامعه داغدار ایران همسو با سایر همکارانم از ته مانده حضورم در جشنواره فیلم فجربه عنوان تماشاگر هم اعلام انصراف می کنم.»

آتیلا پسیانی نیز نوشته است: «برای همدلی با مردم ايران و سينه های پر از غم و دردشان، گروه تاتر بازی كه قرار بود نمايش قصر موروثی خاندان فرانكشتاين را در جشنواره تاتر فجر به اجرا دربياورد ضمن احترام به دبير جشنواره، هيات انتخاب، و داوران محترم، انصراف خود را از شركت در اين جشنواره اعلام می‌دارد.»

مریم بوبانی، بازیگر نیز ضمن تأکید بر این که سالها است در جشنواره ای شرکت نمی کند گفته است که دو سريال نيمه كاره در دست دارد که «به احترام همكارانم در اين دو سريال آنها را تمام می كنم و اين آخرين كارهای من در تلويزيون خواهد بود.»

امیر مهدی ژوله، بازیگر، نیز از انصراف نمایش «یک ساعت آرامش» در جشنواره تئاتر فجر خبر داد. آقای ژوله نوشته است: «آری ما به دنبال ساعتی آرامش هستیم تا بیشتر به احوالات خودمان بی اندیشیم و البته امیدوار به فردایی بهتر که در فضایی امن و در آرامش، لذت و اندیشه را در صحنه تئاتر با مخاطبانمان شریک شویم.»

کیوان ساکت، نوازنده و آهنگساز، در اینستاگرام با هشتگ #اعتراض_هنرمندان متنی را که چندین هنرمند دیگر نیز به اشتراک گذاشته است پست کرده است که می گوید امسال در هیچ یک از جشنواره های هنری فجر شرکت نخواهد داشت. در این پست آمده است که «نه به عنوان هنرمند شرکت کننده، نه در مقام داور، یا کارشناس مدعو، و نه در نقش مخاطب» در جشنواره شرکت نمی کند.

تعدادی از هنرمندان عرصه موسیقی هم کنسرت‌های خود را لغو کرده‌اند.

علیرضا قربانی، خواننده، در اینستاگرام اعلام کرد که مجموعه کنسرت های خود را که با عنوان «با من بخوان» برگزار می شود و هدفش، برجسته کردن احوالات روز جامعه با زبان هنر بوده در دیماه لغو می کند. آقای قربانی نوشته است: «با صراحت تمام و آگاهی كامل، انتقاد جدی خود را به رفتارهای غیر قابل گذشت و خلاف اخلاق را به دست اندركاران ابراز داشته و آرزو داریم كاش برای تسكین این اندوه جانكاه رفتار خردمندانه‌تر، صادقانه‌تر و مهربان‌تری در قبال هم وطنانمان خصوصا آنها كه در این مدت جگرگوشه‌های خود را در آغوش ندارند از جانب حاكمیت شاهد باشیم.»

علیرضا عصار، خواننده، نیز در همدردی با مردم ایران کنسرتش را لغو کرد. آقای عصار در ویدئویی که بر اینستاگرام منتشر کرده گفت: «در این روزها جانی در من برای آواز خواندن نیست.» او گفت هرگز جایی جز در کنار مردم برای خود متصور نبوده و این کمترین کاری است که می تواند برای ابراز همدردی با آنها انجام دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG