لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۱

محمدعلی کلی بر اثر ذات‌الريه بستری شد


قهرمان بزرگ مشت‌زنی آمريکا، محمدعلی کلی، در مراسم بزرگداشتی در مجمع اقتصاد جهانی در داووس (سوئیس) برای عکس ژست می‌گيرد – ژانويه ۲۰۰۶
قهرمان بزرگ مشت‌زنی آمريکا، محمدعلی کلی، در مراسم بزرگداشتی در مجمع اقتصاد جهانی در داووس (سوئیس) برای عکس ژست می‌گيرد – ژانويه ۲۰۰۶

سه بار قهرمان سنگین وزن جهان، که سال‌ها درگير مبارزه با بیماری پارکینسون است، در بیمارستان نامعلومی بستری شده و در شرایط باثباتی قرار دارد

قهرمان افسانه‌ای مشت‌زنی جهان، محمدعلی کلی، بر اثر ابتلا به ذات الریه در بیمارستان بستری شده است.

او که سه بار قهرمان سنگین وزن جهان بود، سال‌ها درگير مبارزه با بیماری پارکینسون است و اینک در بیمارستان نامعلومی بستری شده و اما گفته می‌شود که در شرایط باثباتی قرار دارد.

سخنگوی محمدعلی گفته است که بیماری زود تشخيص داده شده و انتظار می‌رود وی بهبودی کامل يابد.

بنا به‌درخواست خانواده محمدعلی، به منظور حفظ حریم خصوصی، جزئیات دیگری در خصوص بیماری این قهرمان سابق جهان منتشر نشده است.

در سال‌های اخیر محمدعلی، که درگير مبارزه با بيماری پارکينسون است، در انظار عمومی کمتر خود را نشان می‌دهد. اين بيماری در ميانه دهه ۱۹۸۰ ميلادی در او تشخیص داده شد.

مشت‌زنی به‌عنوان حرفه

علی از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۱ به عنوان يک مشت‌زن حرفه‌ای در رده سنگين وزن فعاليت داشت. او جهان بوکس را با حرکات نرم و صاف، و رقص پای معروفش در رينگ بوکس، خيره کرد و با شخصيت جذاب و بذله گوئی‌های تند و تيزش مردم را شيفته خود کرد.

وی در سال ۱۹۷۴ در زئير (جمهوری دمکراتيک کنگو) جورج فورمن را در یکی از بزرگترین مبارزات تاريخ مشت‌زنی، برای کسب عنوان قهرمانی جهان، که ملقب به «غرش در جنگل» شد، شکست داد.

محمدعلی هم چنين رقابت هیجان‌انگيزی دیگری با قهرمان سنگین وزن جهان، جو فریزیر، داشت.این دو بوکسور در رينگ بوکس به يادماندنی‌ترين صحنه ها را آفريدند و در بيرون از آن نيز با مشاجرات لفظی خاطره‌آفرينی کردند.

در سال ۱۹۶۴، محمدعلی به اسلام گروید، و نام خود را از کاسیوس به محمدعلی تغییر داد. محمد علی با استفاده از يک ماده قانونی و به دلایل مذهبی در ۱۹۶۷، در اوج جنگ آمريکا در ويتنام، از پیوستن به نیروهای مسلح آمريکا خودداری ورزيد و به اتهام فرار از خدمت محکوم شد.

دیوان‌عالی ایالات متحده در سال ۱۹۷۱ محکوميت محمدعلی را لغو کرد.

XS
SM
MD
LG