لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۹

پیروزی اقلیت‌ها در انتخابات نیویورک و بوستون؛ یک سیاهپوست و یک آسیایی‌تبار شهردار شدند


آرشیو
آرشیو

در انتخابات محلی‌ روز سه شنبه در آمریکا رای‌دهندگان نیویورکی برای دومین بار در تاریخ یک سیاهپوست را به عنوان شهردار خود برگزیدند.

در شهر بوستون نیز شهروندان برای نخستین بار به یک زن آسیایی‌تبار به عنوان شهردار رای دادند.

اریک ادمز ۶۱ ساله، شهردار منتخب نیویورک، با بیش از ۲۰ سابقه در اداره پلیس، سناتور ایالتی از بروکلین و مدیر این ناحیه از شهر بود.

شهردار منتخب نیویورک در نطق پیروزی خود گفت: «خواهران و برادران! مردم شهر حرف‌ خود را بیان کردند و امشب نیویورک، یکی از شما را انتخاب کرده است، یکی از شهر خودمان؛ من شما هستم! من شما هستم! بعد از سال‌ها دعا و امید و تلاش و کار، ما عازم شهرداری هستیم.»

ادمز وعده داد که به تفرقه و جناح‌بازی سیاسی خاتمه دهد.کارشناسان، انتخاب ادمز را که از حمایت افسران پلیس برخوردار است، پیروزی دموکرات‌های میانه‌رو و هواداران نظم و قانون بر چپگرایانی دانستند که از جمله می‌خواستند بودجه پلیس را کاهش دادند.

کرتیس سلی‌وا، رقیب جمهوریخواه اریک ادمز، هم با شعار «نظم و قانون» در رقابت ها حاضر شد. سلی‌وا در جوانی با تشکیل گروهی برای مبارزه با زورگیری و جرائم دیگر در مترو شهر، به شهرت رسید و برنامه رادیویی محبوبی دارد.

میشل وو، شهردار منتخب بوستون، نخستین زن و نخستین آسیایی‌تباری است که در این شهر صنعتی و دانشگاهی‌ به شهرداری راه پیدا می‌کند.

خانم وو، عضو شورای شهر، وعده داد که شهر را متحد کند؛ ولی بر موضع چپگرایان تندرو حزب دموکرات که نگران تغییرات اقلیمی هستند و از اصلاح اداره پلیس حمایت می‌کنند، تاکید کرد.

رقیب خانم وو در انتخابات هم یک زن آسیایی‌تبار بود.

XS
SM
MD
LG