لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

یکصد و بیست و سومین دوره ماراتن بوستون روز دوشنبه برگزار شد


قدیمی ترین مسابقه دوی ماراتن جاری معاصر جهان، ماراتن بوستون است که امروز، دوشنبه، ۲۶ فروردین، در هوای ابری برگزار شد. این یکصد و بیست و سومین دوره مسابقات ماراتن بوستون بود.

«لارنس چِرونو» که برای اولین بار در این ماراتن شرکت می کرد، برنده این مسابقه شد و آن را طی ۲ ساعت، ۷ دقیقه و ۴۰ ثانیه به پایان رساند.

در بین زنان «ورکنش دجفا» از اتیوپی ماراتن را در ۲ ساعت و ۲۳ دقیقه و ۲۹ ثانیه به پایان رساند.

ورکنش دجفا از برندگان ماراتن بوستون
ورکنش دجفا از برندگان ماراتن بوستون

در میان رقابت کننده ها با صندلی چرخدار، «دنیل رومن‌چاک» آمریکایی در ۱ ساعت و ۲۱ دقیقه و ۳۶ ثانیه نفر اول شد و در بین زنان «مانوئلا شار» در ۱ ساعت و ۳۴ دقیقه و ۱۹ ثانیه ماراتن را تمام کرد.

ماراتن بوستون از سال ۱۸۹۷ هر ساله در سومین دوشنبه ماه آوریل در بوستون برگزار می شود و یکی از بهترین مسابقات جاده ای در دنیا به شمار می رود.

این رویداد هر ساله حدود نیم میلیون نفر را به شهر بوستون می آورد که این رویداد را تبدیل به پر تماشا ترین رویداد ورزشی در منطقه نیو‌انگلند یا بخش شمال خاوری ایالات متحده می کند.

یکی از ماراتن های تاریخی بوستون در سال ۲۰۱۳ رخ داد. پیش از پایان رویداد، دو بمب دست ساز در نزدیکی مسیر منفجر شد و ۳ نفر از تماشاگران را کشت. حدود ۲۶۴ نفر نیز طی این انفجار کشته شدند.

مارتن بوستون ۲۰۱۳
مارتن بوستون ۲۰۱۳

در سال ۲۰۱۷ یکی از دونده های این مسابقه به نام «جف باومن» که هر دو پای خود را بر اثر انفجار از دست داد، سوژه فیلم « قوی‌تر» با بازی «جیک جیلینهال» شد. عکسی که از «جف باومن» گرفته شد و بر صفحه اول روزنامه‌ها قرار گرفت، باعث شد او چهره بازماندگان این حادثه شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG