لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

مجازات اعدام برای بمب‌گذار ماراتن بوستون بررسی می‌شود


تصویر نقاشی شده از دادگاه متهم بمبگذاری بوستون
تصویر نقاشی شده از دادگاه متهم بمبگذاری بوستون

دادستان های فدرال و وکلای مدافع جوهر سارنایف، بمب‌گذار مسابقات دوی ماراتن دو سال پیش در بوستون، بحث در مورد صدور حکم اعدام برای وی را روز سه شنبه آغاز کردند.

روز سه شنبه شماری از اعضای خانواده های قربانیان و مجروحین بمبگذاری ماراتون بوستون در مقابل دادگاه تجمع کردند و خواستار مجازات زندان ابد به جای مجازات اعدام برای جوهر سارنایوف متهم این بمبگذاری شدند.

آنها می گویند حکم زندان ابد بدون حق فرجام خواهی و بخشودگی، بر مجازات اعدام، که تشریفات دراز مدتی را باید طی کند، ترجیح دارد.

سارنایوف، جوان ۲۱ ساله چچنی‌تبار، روز هشتم آوریل (نوزدهم فروردین ماه) به جرم بمب‌گذاری و قتل ۳ نفر و زخمی کردن ۲۶۴ نفر در جریان برگزاری مسابقات ماراتن بوستون در اواخر فروردین ۱۳۹۲ گناهکار شناخته شد.

در کامپیوتر او، مطالب مربوط به گروه القاعده و همچنین یادداشتی وجود داشت که نشان می دهد بمب گذاری، به قصد انتقام گیری از آمریکا برای عملیات نظامی در کشورهایی نظیر افغانستان و عراق بوده است.

وکلای مدافع او می گویند برادر بزرگ متهم، که در جنگ و گریز با پلیس کشته شد، عامل اصلی این بمب‌گذاری بوده و جوهر نقش ثانوی در آن عملیات داشته و نباید اعدام شود.

مسأله اعدام جواهر در بوستون جنجال برانگیز است؛ زیرا از یک سو قانون ایالتی ماساچوست مجازات اعدام را ممنوع کرده است؛ و از سوی دیگر جواهر در دادگاه فدرال تحت محاکمه است.

آخرین نظر خواهی ها نشان می دهد که اهالی بوستون، از جمله برخی از مجروحان و برخی از خانواده های قربانیان، با مجازات اعدام جواهر مخالفند و می گویند حکم زندان ابد بدون حق فرجام خواهی و بخشودگی، بر مجازات اعدام ترجیح دارد.

XS
SM
MD
LG