لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۶

گزارش: انتخابات بوسنی و هرزه گوين در روز يکشنبه برگزار شد


گزارش: انتخابات بوسنی و هرزه گوين در روز يکشنبه برگزار شد
گزارش: انتخابات بوسنی و هرزه گوين در روز يکشنبه برگزار شد

مردم بوسنی هرزه گوين روز يکشنبه در انتخابات سراسری که احتمالاً اين کشور را بيشتر در تفرقه های قومی غرق می کند، شرکت کردند. ادامه اختلاف های قومی مردم بوسنی هرزه گوين، روابط اين کشور با غرب و همچنين شانس پيوستن به اتحاديه اروپا را تهديد می کند.

روز يکشنبه حدود ۳ ميليون نفر از مردم بوسنی و هرزه گوين، کشوری که بين سه قوميت صرب، بوسنيايی و کروات تقسيم شده است به پای صندوق های رای رفتند. ۸ هزار نفر نامزد کرسی های پارلمان مرکزی کشور، پارلمان های منطقه ای و همچنين سمت سه عضوی رياست جمهوری شده اند. رياست جمهوری بسنی هرزه گوين بين نمايندگان سه قوميت اصلی کشور تقسيم شده است.

يک رای دهنده بوسنيايی اميدوار است که نتيجه اين انتخابات شغل آفرينی بيشتر را برای جوانان، در پی داشته باشد.

پس از ۱۵ سال جنگ های قومی که ۱۰۰ هزار کشته برجای گذاشت هنوز انتظار می رود نتيجه انتخابات اين کشور براساس گرايش های قومی، تعيين شود.

تلاش های انتخاباتی اين دوره لحن تندی، داشته است. صرب های بوسنی خواهان جدا شدن از اين کشور و برقراری کشوری مستقل هستند. عده ای از کروات ها از داشتن منطقه مستقلی برای خود حمايت می کنند و مسلمانان بوسنيايی که اکثريت اين کشور را تشکيل می دهند خواهان کشوری متحد با يک دولت مرکزی قوی تر هستند.

رقابت های قومی، دولت مرکزی بوسنی هرزه گوين را تقريباً از انجام هر کاری بازداشته است.

مذاکرات طولانی و خسته کننده ای که به رهبری آمريکا و اتحاديه اروپا برای اصلاح قانون اساسی و ساده تر کردن سيستم سياسی پيچيده بوسنی و هرزه گوين صورت گرفته است، به اين اميد که پس از انتخابات روز يکشنبه، دستيابی به تفاهم امکانپذير تر خواهد بود، در سال جاری متوقف شد. اما به نظر می رسد رای دهندگان بوسنی بار ديگر به رهبرانی که هم اکنون قدرت را در دست دارند رای خواهند داد و شرايط لازم برای اختلاف هايی که تا چهار سال ادامه خواهد داشت، فراهم شود.

اتحاديه اروپا تاکيد دارد پيش از اينکه بوسنی هرزه گوين بتواند به اين اتحاديه بپيوندد بايد دولت مرکزی قدرتمندتری داشته باشد.

در همين حال روز جمعه در آستانه انتخابات بوسنی هرزه گوين بوسنيايی های صرب طرفدار ميلوراد دوديک، کانديدای صرب، به حمايت از وی دست به تظاهرات زدند. قرار است انتخابات پارلمانی به بن بست موجود در برنامه های اصلاحاتی کشور پايان دهد.

ميلوراد دوديک، نخست وزير منطقه صربسکا بوسنی و هرزگوين و نامزد سمت رياست جمهوری، می گويد انتظار دارد حزب او در اين انتخابات به پيروزی دست يابد و وی رييس جمهوری شود.

بيش از ۸ هزار نامزد از ۳۹ حزب سياسی و ۱۱ ائتلاف در انتخابات روز يکشنبه پارلمان بوسنی هرزه گوين و رياست جمهوری کشور، شرکت دارند.

از زمان آخرين انتخابات بوسنی هرزه گوين در سال ۲۰۰۶، عدم اعتمادِ سياسی که ميان ملی گرايان مسلمان، صرب و کروات وجود دارد عميق تر شده است.

رهبران مسلمان بوسنيايی و احزاب حاکم کروات وعده داده اند که ساختار کشور را به منظور بهبود زندگی تمام اقليت ها، تغيير دهند و به در خواست های اتحاديه اروپا و ناتو عمل کنند. اما اين گروها روش ها متفاوتی برای رسيدن به اين اهداف ارائه داده اند.

XS
SM
MD
LG