لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۴

آیا ۷۲۵ کیلومتر دیوار مرزی مکزیک تا سال آینده انجام می‌شود؟ ساخت آن در آریزونا آغاز شد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - حصار مرزی ۸ کیلومتری در جنوب «یوما» در ایالت آریزونا، جایی است که مهم ترین وعده انتخاباتی پرزیدنت ترامپ مبنی بر ساخت دیوار در سراسر مرز جنوبی ایالات متحده، در حال شکل گیری است.

رئیس جمهوری آمریکا و دولت او این هفته اعلام کردند که قصد دارند تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی حدود ۷۲۵ تا ۸۰۵ کیلومتر حصار مرزی در ۳۲۱۸ کیلومتر مرز جنوبی ایالات متحده بسازند. هزینه چند میلیارد دلاری این پروژه بلندپروازانه از بودجه وزارت دفاع تامین می‌شود؛ بودجه‌ای که در آغاز به اموری مانند ساخت مدارس پایه، میدان های آموزش تیراندازی، و تاسیسات بهداشتی تخصیص یافته بود.

دو پروژه دیگر در ایالت های نیومکزیکو و آریزونا از محل بودجه پنتاگون در دست ساخت است، اما بعضی تردید دارند در چنین فرصت کوتاهی دیوار در مسافتی طولانی ساخته شود.

دولت ترامپ می گوید این دیوارها به همراه فناوری ردیابی، ماموران مرزی، و نورافکن ها در جلوگیری از عبور غیرقانونی از مرز نقشی تعیین کننده دارند.

منتقدان معتقدند بیشتر مهاجران غیرقانونی با امید به آزاد شدن در جریان رسیدگی های قضایی خود را در اختیار «گشت مرزی» می گذارند، از این رو دیوار بی استفاده است.

در «یوما» حصارهای بلند مرزی جایگزین موانع کوتاه تری شده است؛ موانعی که به گفته مقام های مسئول کارآیی کمتری داشته است.

«گشت مرزی» در منطقه «یوما» طی سال میلادی جاری بیش از ۵۱ هزار خانواده را دستگیر کرده است. این آمار در سال قبل ۱۴ هزار و ۵۰۰ خانواده بود که افزایشی ۲۵۰ درصد محسوب می شود.

علت اصلی کاهش شمار مهاجران این است که دولت مکزیک، پس از تهدید پرزیدنت ترامپ به وضع تعرفه بر واردات از آن کشور، مهاجران را از حرکت به سمت شمال و مرز آمریکا باز می دارد.

شمار بازداشت شدگان در مرز جنوبی در پرترددترین مقطع در مقایسه با سال گذشته ۶۱ درصد افت کرده است. این کاهش در «یوما» ۸۶ درصد است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG