لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۲

دیده‌بان حقوق بشر: مرزبانان سعودی صدها مهاجر اتیوپیایی را کشته‌اند


آرشیو

دیده‌بان حقوق بشر روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای گارد مرزی عربستان سعودی صدها مهاجر اتیوپیایی از جمله زنان و کودکان را که قصد ورود به عربستان داشتند، در امتداد مرز کوهستانی با یمن، کشته‌اند.

این گروه حقوق بشری در گزارشی ۷۳ صفحه‌ای نوشت: «مرزبانان سعودی از سلاح‌های انفجاری برای کشتن برخی از مهاجران استفاده کردند و به برخی دیگر از فاصله نزدیک شلیک کردند.»

به گزارش رویترز، این گزارش از ۳۸ اتیوپیایی که بین مارس ۲۰۲۲ تا ژوئن ۲۰۲۳ سعی داشتند از مرز یمن و عربستان عبور کنند، و همچنین چهار نفر از اقوام یا دوستان مهاجران، شهادت‌هایی آورده است.

به نوشته این خبرگزاری، یک مقام سعودی که نامش فاش نشده، روز دوشنبه در پاسخ ایمیلی که به دفتر رسانه‌ای دولت ارسال شده بود گفت که ادعاهای دیده‌بان حقوق بشر «بی‌اساس» و بر اساس منابع غیرموثق است.

مقامات سعودی پیشتر نیز ادعاهای مشابه مقامات سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۲ را به شدت رد کردند. سازمان ملل گفته بود که نیروهای سعودی یک سال قبل به طور نظام‌یافته مهاجران را در مرز کشتند.

دولت اتیوپی در آدیس آبابا و مسئولان حوثی در یمن به درخواست‌هایی که رویترز در اوایل روز دوشنبه ارسال کرد، پاسخی ندادند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفت که ایالات متحده در مورد اتهامات موجود در این گزارش نگرانی‌های خود را با دولت عربستان سعودی مطرح کرد و از این کشور خواست تا تحقیقات کامل و روشنی انجام دهد.

بر اساس تحقیقات سازمان ملل حدود ۷۵۰هزار اتیوپیایی در عربستان هستند.

XS
SM
MD
LG