لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۴

آلمان ۵۰۰ کتاب عتیقه سرقتی را به ایتالیا باز می‌گرداند


موزه ناپل ایتالیا
موزه ناپل ایتالیا

دولت آلمان بیش از ۵۰۰ کتاب عتیقه ارزشمند را که نزدیک به سه سال پیش از کتابخانه ای در ایتالیا به سرقت رفته بود، به ایتالیا باز می‌گرداند. این کتاب ها در یک حراجی در شهر مونیخ آلمان پیدا شد.

بیشتر این کتاب ها متعلق به قرن ۱۵ و ۱۶ میلادی است. ارزش آنها ۳ میلیون دلار برآورد شده است. مقامات آلمان می‌گویند یک حراج خانه در شهر مونیخ در ایالت باواریای آلمان - که کتاب ها برای فروش به آن منتقل شده بود - با درخواست دولت ایتالیا موافقت کرد که آنها را به کتابخانه گیرولامینی تحویل دهد.

الیزات سومبروخ - رئیس کمیسیون جرایم دایره جنایی باواریا گفت این کتاب ها از کتابخانه گیرولامینی شهر ناپل دزدیده شده است. کتاب ها متعلق به قرن ۱۵ تا ۱۷ میلادی است. چند تا از کتاب های دست نویس گالیله و کپرنیک است. ارزش آنها خیلی بالا است؛ و همه آنها در فاصله چند ماه از کتابخانه سرقت شده بود.

ویچنزو پیسیتلی، دادستان شهر ناپل می‌گوید ماسیمو دی کارو، مدیر کتابخانه عصر باروک در رابطه با سرقت این کتابها به زندان افتاده است.

دادستان شهر ناپل گفت دی کارو در ساعت های شب یا روزهای تعطیل که کارمندان حضور نداشتند، در کتابخانه تنها بود. او مدیر کتابخانه بود؛ تمامی کلیدها را داشت و می‌توانست با آزادی کامل هر کاری می‌خواهد انجام دهد. سیستم هشدار امنیتی را از کار انداخت و کتاب ها رو دزدید.

دادستان ناپل می‌گوید هنوز دقیقاً معلوم نیست کل کتاب های سرقت شده چه تعدادی بوده است. اما در این جریان بیشتر از ۵۰۰ تا کتاب برگردانده شد. این یکی از بزرگترین موارد استرداد کتاب در تحقیقات پلیس بود.

گالیلیو گالیله ایتالیایی و نیکلاس کپرنیک لهستانی دو ریاضی‌دان و منجم تأثیرگذار اوایل عصر نوین اروپا بودند. کشفیات گالیله و کپرنیک در کتاب‌های دستنویسی ثبت شده که سال ۱۳۹۱ ظرف چند ماه از کتابخانه ناپل دزدیده شد. پلیس باواریا گفته قرار است کتاب‌ها را درجعبه‌های امن مخصوص به ایتالیا برگرداند.

XS
SM
MD
LG