لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۰

آیا جایزه بوکر امسال به «جورج ساندرز» نویسنده آمریکایی می رسد؟


«جورج ساندرز» نویسنده آمریکایی ممکن است جایزه معتبر «بوکر برای داستان نویسی» را دریافت کند. کتاب او که محبوب داوران امسال است ، «لینکلن در باردو» نام دارد.

«لاد بروکز و ویلیام هیل»ساندرز را پیشتاز رقابت شش نویسنده ای کردند که برای دریافت جایزه۵۶ هزار پوندی (۵۰ هزار دلاری) مد نظر داوران قرار دارند.

داستان «لینکلن در باردو »در گورستانی در شهر واشنگتن در سال ۱۸۶۲ اتفاق می افتد. لینکلن به دیدار جنازه پسر ۱۱ ساله اش رفته است.

سه کتاب از سه نویسنده دیگر آمریکایی در فهرست فینالیست ها ست که روز چهارشنبه اعلام شد.در کنار «ساندرز»، کتاب «۴۳۲۱» پل آستر و «تاریخ گرگها»ی امیلی فریدلاند هستند.

رقیبان دیگر او نویسنده «بریتانیایی –پاکستانی» محسن حمید با کتاب «از شرق بیرون برو» ، «بریتون فیونا مزلی » انگلیسی با نخستین داستانش «المت » ،داستان نویس انگلیسی «علی اسمیت » با کتاب ملهم از «برکسیت»ش به نام «خزان» هستند.

جایزه «بوکر»که همواره محل پیش بینی های فشرده،و شرط بندی های فراوان است،معمولاً برای برنده ،رونق فراوان فروش وافزایش چشمگیر تیراژ و سود به همراه می رود.

این جایزه در سال ۱۹۶۹ بنیاد گذاشته شد و در اصل تنها ویژه نویسندگان انگلیسی، ایرلندی و کشورهای مشترک المنافع بود. اما از سال ۲۰۱۴ گسترش یافت و همه نویسندگان انگلیسی زبان را در بر گرفت. از برندگان پیشین جایزه «بوکر» ،سلمان رشدی، بن اوکری ، مارگارت آتوود و هیلری منتل هستند. نخستین برنده آمریکائی این جایزه نیز «پل بیتی»با کتاب «فروش رفته» در سال ۲۰۱۶ بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG