لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۵

در اقدامی کم‌سابقه دو نفر برنده جایزه ادبی بوکر شدند؛ برای نخستین بار یک زن سیاه‌پوست این جایزه را گرفت


هیأت داوران جوایز ادبی بوکر سنت شکنی کرد؛ این جایزه بر خلاف قوانین بوکر بین دو نویسنده یعنی مارگارت اتوود کانادایی و برناردین اواریستو بریتانیایی قسمت شد.

پیتر فلورنس، رئیس هیأت داوران بوکر در کنفرانسی خبری گفت از قانون اعطای جایزه به یک نویسنده آگاه بوده اند اما اکثریت با شکستن قانون و تجلیل از دو نویسنده موافقت کردند.

این نخستین باری نبود که جایزه میان دو نویسنده تقسیم می شد. در سال ۱۹۹۲، «مایکل اونداتیه» با کتاب «بیمار انگلیسی» این جایزه را با «بری آنسورت» نویسنده کتاب «گرسنگی مقدس» قسمت کرد اما از آن پس سازمان‌دهندگان قانون گذاشتند که جایزه تنها به یک نویسنده اعطاء شود تا جایگاه هر اثر حفظ شود.

به گزارش نیویورک تایمز، هیأت داوران سه ساعت در مورد برنده جلسه داشت و سرانجام تصمیم گرفت دو برنده انتخاب کند اما پس از آنکه به آنها گفته شد چنین چیزی امکان پذیر نیست، یک ساعت و نیم دیگر را صرف پیدا کردن راه حلی کرد که در نهایت منجر به شکستن قانون بوکر شد.

نخستین جایزه برای یک زن سیاه‌پوست

مارگارت اتوود نویسنده ۷۹ ساله کانادایی با کتاب «شهادت ها» نیمی از جایزه ۵۰ هزار پوندی بوکر را به خانه می برد. این کتاب ادامه «قصه ندیمه» اثر مشهور اتوود است که بیش از ۸ میلیون نسخه از آن در سراسر دنیا فروخته شده است. خانم اتوود در سال ۲۰۰۰ نیز با کتاب «آدمکش کور» برنده جایزه بوکر شد.

برناردین اواریستو برای رمان «دختر، زن، دیگر» نام خود را به عنوان نخستین زن سیاه پوستی که جایزه بوکر می گیرد ثبت کرد.

این هشتمین کتاب این نویسنده ۶۰ ساله بریتانیایی است که در بریتانیا چهره ای شناخته شده است. کتاب «دختر، زن، دیگر» قصه زندگی ۱۲ شخصیت را که بیشتر زنان سیاه پوست بریتانیایی هستند دنبال می کند.

خانم اواریستو از مادری انگلیسی و پدری اهل نیجریه در بریتانیا متولد شده است و در آثارش اغلب به زندگی آفریقایی های مهاجر می پردازد.

دیگر نامزدهای امسال جایزه ۵۰ هزار پوندی بوکر

امسال، تنها یک نویسنده آمریکایی برای دریافت جایزه بوکر نامزد شده بود؛ لوسی المن ۶۳ ساله با رمانی هزار صفحه ای به نام «اردکها: نیوبریپورت» در فهرست نهایی نامزدها بود.

یکی دیگر از نامزدهای شناخته شده امسال، سلمان رشدی نویسنده بریتانیایی بود که با دوازدهمین اثرش ،«کیشوت» نامزد شده بود؛ماجراهای یک فروشنده دوره گرد که آمریکا را می گردد تا ثابت کند همسر مناسبی برای یک ستاره تلویزیونی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG