لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۸

نقد کتاب: نویسنده یهودی تبارپیچیدگی های ایجاد صلح درخاورمیانه را بررسی می کند


نقد کتاب: نویسنده یهودی تبارپیچیدگی های ایجاد صلح درخاورمیانه را بررسی می کند
نقد کتاب: نویسنده یهودی تبارپیچیدگی های ایجاد صلح درخاورمیانه را بررسی می کند

گرگوری لیوی، نویسنده کتاب تازه «چگونه درمدتی کمتر از٦ ماه بدون ترک آپارتمان خودمی توانید درخاورمیانه ایجاد صلح کنید» تصمیم گرفته است در نقش یک دیپلمات مستقل، مسائل و مشکلات ایجاد صلح در خاورمیانه را حل وفصل کند.

مشکل سرزمین های اشغالی که موجب منازعات بین یهودیان اسرائیل واعراب منطقه فلسطین شده است سال هاست که جریان دارد و نسل بعد از نسل، سیاستمداران و میانجی گران با وجود تلاش های ممتد از حل آن عاجز مانده اند. در این جا این سئوال پیش می آید که آیا چگونه یک فرد مستقل می تواند تغییری در این روند آشنا بوجود بیاورد؟

«گرگوری لیوی» کوشیده است تا با کتاب تازه خود راهنمایی در این رابطه باشد. اما آیا گرگوری لیوی که یک یهودی تبار زاده کاناداست و در حال حاضر در دانشگاه «ریرسون» تورنتو به تدریس علوم ارتباطات اشتغال دارد قادر خواهد بود در حل بزرگ ترین مشکل امروزمنطقه خاورمیانه و شاید جهان موثر باشد؟

«لیوی» درسال ٢٠٠٥ هنگامی که یک دانشجوی رشته حقوق و از لحاظ سیاسی کاملا بی تجربه بود استخدام شد تا به کار نوشتن سخنرانی های «اریل شارون» نخست وزیر اسرائیل بپردازد. این پروفسورجوان می گوید یک سالی را که در خاورمیانه گذراند تجربه هایی باورنکردنی به همراه داشته است که در نتیجه طرز تفکر او را برای همیشه عوض کرده است.

لیوی می گوید:« در آن زمان وقتی وارد اسرائیل شدم خیلی خوش بین بودم. اما وقتی این کشور را ترک کردم به یک آدم بدبین به معنی واقعی تبدیل شده بودم. در طول اقامتم در اسرائیل هرچه بیشتر درباره درگیری ها بین اسرائیل و فلسطینی ها در منطقه یاد گرفتم بیشتر فهمیدم که این قضیه یک موضوع سیاه و سفید نیست بلکه سایه ها و ابعاد زیادی دارد که باید به دقت بررسی شوند. درواقع باید گفت میلیون ها رنگ خاکستری بین سیاه و سفیدی که ما در این منازعه می بینیم وجود دارد. متاسفانه همین مسئله باعث شد تا من هم مثل بسیاری دیگر در مورد رسیدن به یک راه حل نهایی صلح آمیز بدبین شده و از تندروی های دست راستی ها و دست چپی ها چه در میان اسرائیلی ها و چه در بین فلسطینی ها احساس خستگی شدید کردم. به نظرم رسید که انگار همه هم زمان سرهمدیگر داد می کشند بدون آن که گوش شنوایی باشد.»

کتاب «چگونه در کم تراز ٦ ماه بدون ترک آپارتمان خود می توانید در خاورمیانه صلح ایجاد کنید» کوششی است طنزآلود برای راهیابی به یک راه حل همیشگی برای درگیری های موجود بین فلسطینی ها و اسرائیل. به این صورت «گرگوری لیوی» تصمیم می گیرد که بدون هرگونه فریاد اعتراض آمیزی خطاب به طرف مقابل، نقش یک «دیپلمات مستقل» را در حل این مسئله به ظاهر غیرقابل حل سیاسی بازی کند:«من با هرجور آدمی از هرباور و عقیده سیاسی از راست افراطی تا چپ تندرو در این رابطه صحبت کرده ام. از اعضای متعصب و تندروهای پارلمان اسرائیل تا مشاورسابق «یاسرعرفات» و حتی یکی از مشاوران پیشین «نتنیاهو». در همان روز با چند تن از ماموران سابق «موساد» هم حرف زدم. با لابی گرهای اسرائیلی، سیاستمداران، روزنامه نگاران و بسیاری دیگر. درضمن با یک نفر صحبت کردم که خود را یک سوپرهیرو یا «ابرقهرمان» می خواند و نام «صلح مرد» را روی خود گذاشته است. او یک شنل به شکل سوپرمن می پوشد که روی آن یک علامت صلح کشیده شده است. او در یک قلعه زندگی می کند. این مرد پول زیادی خرج کرده است تا مشکل خاورمیانه را به هرشکلی که شده حل کند و مردبسیار نیکوکاری است اما خوب البته یک کمی هم عجیب و غریب.»

دراین کتاب تازه، گرگوری لیوی مشکل اختلافات بین فلسطینی ها و اسرائیل را با مادربزرگ های یهودی و مغازه داران فلسطینی هم درمیان گذاشته و نتایج آن را در اختیار خوانندگان کتاب گذاشته است. او در طول مدت نوشتن کتاب خود نهایتا به این نتیجه رسیده است که می شود بدون آن که قدم از آپارتمان خود بیرون بگذارد در راه ایجاد صلح در خاورمیانه کوشید. این کار را «لیوی»از طریق ایجاد ارتباط های اینترنتی دراماکن مجازی و جایی که مسائل خاورمیانه به صورت روزانه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد انجام داده است.

لیوی می گوید:«من با کسانی مصاحبه کرده ام که مدعی اند شاهد وقایعی از قبیل بمب گذاری های انتخاری اینترنتی بوده اند! در حال حاضردرگیری های اسرائیل و فلسطینی ها دردنیای مجازی اینترنتی زندگی دوباره ای پیدا کرده است. یعنی دامنه منازعات آن ها به اینترنت کشانده شده است. این به نظر من قدری عجیب و غریب است چرا که هرچند دعوای اسرائیل و فلسطینی ها بر سر زمین است اما روی اینترنت مسئله زمین به هیچوجه مطرح نیست! یعنی مسائل دیگر موضوع اصلی را تحت الشعاع قرار داده است.»

لیوی می گوید همه گفتگوهای او برای ایجاد صلح بر روی اینترنت به همین شکل پایان گرفته است و به صورتی شاید بتوان گفت در نطفه خفه شده است:«بسیاری از کسانی که من با آن ها «چت» اینترنتی داشته ام به من گفته اند که همه امید خود را برای حل مسئله اسرائیل و فلسطینی ها از دست داده اند. این خیلی غم انگیز است. هشتاد درصد کسانی که من با آن ها گفتگو داشته ام دیگرحتی حاضر نیستند درباره این مسئله صحبت کنند. ازجمله کسانی که به طور روزمره با این مسئله درگیری دارند. کسانی مثل مشاور اسبق یاسر عرفات که در حال نقل مکان به آمستردام است. بنابراین برای من نگاه منفی که در رابطه با صلح در خاورمیانه وجود دارد خیلی هشدار دهنده بوده است. یعنی از خودم می پرسم پس دیگر چه امیدی باقی مانده است؟»

لیوی هم چون بسیاری دیگر از مردم جهان درمورد نتایجی که اختلافات طولانی مدت در منطقه خاورمیانه بوجود آورده نگران است اما دوست دارد خوش بینی خود را حفظ کند و می کوشد تا دیرنشده راهکاری برای رسیدن به صلح درمنطقه پیدا کند:«من مسلما خودم را یک کارشناس در مورد این مسئله نمی دانم و احساس می کنم درحال حاضر خیلی کم تر از زمانی که کارم را در رابطه با این موضوع آغاز کردم می دانم! چرا که هرروز این مسئله بغرنج تر و پیچیده تر می شود. به همین دلیل هم من هیچ طرح بخصوصی برای حل این مشکل درنظرندارم. اما بهترین راه چاره در حال حاضر همان پیاده کردن طرح «راه حل دوکشوری» و ایجاد شرایطی است که در آن هر دو ملت فلسطین و اسرائیل بتوانند از حقوق مساوی بهره مند باشند و درعین حال مسئولیت های هریک نیز مشخص شود. به زبان دیگر پیش از آنکه جنگ بزرگ تر و خانمانسوزتر دیگری در منطقه آغاز شود و یا شرایط آمارگیری نفوسی به جایی برسد که وجود یک ملت یهود را درخاورمیانه بطور کلی غیرممکن سازد و پیش از آنکه خانه سازی ها در کرانه های باختری ایجاد کشوری به نام فلسطین را غیرممکن سازد این مشکلات بایستی حل شود. اما آیا چگونه می توان به آن مرحله نهایی و صلح آمیز رسید باید بگویم من هم مثل دیگران پاسخی برای این سئوال ندارم.»

هرچند گرگوری لیوی عملا نتوانسته است بدون آنکه آپارتمان خود راترک کند و در مدت ٦ ماه در خاورمیانه ایجاد صلح کند اما او خوشحال است که توانسته است حداقل قدمی در این راه برداشته و صدای بسیاری را از درون فریادهای اعتراض آمیز همیشگی به گوش جهانیان برساند.

XS
SM
MD
LG