لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۵

جایزه بین المللی «من بوکر» به یک نویسنده مجاری تبار رسید


آیین ویژه اعلام برنده نهایی جایزه دوسالانه «من بوکر» بین المللی در تالار بزرگ موزه «ویکتوریا و آلبرت» لندن برگزار شد تا جایزه این دوره را به یک نویسنده مهاجر مجاری تبار اهدا کند.

هیات داوران امسال دوسالانه من بوکر به ریاست «مارینا وارنر» استاد ادبیات از آفریقای جنوبی «لازلو کرازناهور» نویسنده مجاری تبار ساکن آلمان را شایسته دریافت جایزه ۶۰ هزار پوندی این دوره از «من بوکر» دانستند.

«مارینا وارنر» رئیس هیات داوران با ستایش از «لازلو کرازناهور» او را به پاس خلق شخصیت هایی منحصر به فرد همپای فرانتس کافکا نویسنده برجسته چک و ساموئل بکت نمایشنامه نویس ایرلندی ساکن فرانسه دانست.

«لازلو کرازناهور» مجاری خالق رمان هایی همچون: «زندانیان اورگا»، «جنگ و جنگ» و «مالیخولیای مقاومت» است.

نویسنده ای که از دیدگاه منتقدان آثار پسامدرنش روایتگر شهروندان ساکن «مدینه فاسقه» اند. جامعه ای که در مقابل مدینه فاضله یا آرمانشهر افلاطونی است.

این نویسنده مهاجر مجاری پیش از این نیز چندین جایزه معتبر اروپایی را دریافت کرده است.

این جایزه از سوی بنیاد ادبی «من بوکر» بریتانیا هر دوسال یکبار به بهترین نویسنده ای اهدا می شود که آثارش به زبان انگلیسی نوشته یا ترجمه شده باشد.

پیش از این نویسندگانی جهانی همچون: «اسماعیل کاداره» از آلبانی، «آلیس مونرو» از کانادا‌، «چینوا آچبه» از نیجریه‌، «فیلیپ راث» و «لیدیا دیویس» آمریکایی برندگان من بوکر بین المللی شده اند.

XS
SM
MD
LG