لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۸

معرفی و نقد رمان «آزادی» اثر سعیده پاکروان


ایاسن آتاناسیادیس خبرنگار واشنگتن تایمز در بخش بررسی کتاب این روزنامه، به معرفی و نقد رمان "آزادی" اثر سعیده پاکروان نویسنده ایرانی تبار پرداخته است. آتاناسیادیس – که در جریان وقایع پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ در ایران دستگیر شد و بیست روز را در زندان گذراند – می نویسد وقتی تاریخ قیام اعراب در سال ۲۰۱۱ نگاشته می شود، ممکن است فراموش کنیم که نخستین خیزش مردم علیه دولت در منطقه، نه عرب، بلکه ایرانی بود. خرداد ماه ۱۳۸۸، کمتر از دو سال پیش از آنکه مردم تونس، مصر و چندین کشور دیگر عرب علیه دیکتاتوری به پا خیزند، صدها هزار نفر از مردم ایران در اعتراض به انتخابات مخدوش در آن کشور به خیابان ها ریختند. حکومت مذهبی ایران قیام مردم را با خشونت و خونریزی سرکوب کرد، ولی البته در مقایسه با رهبران لیبی، یمن و بحرین خشونت کمتری به خرج داد، یعنی مخالفان را بمباران هوایی نکرد، از فراز بام آنها به رگبار مسلسل نبست، و با هلیکوپتر به آنها شلیک نکردند.

رمان آزادیِ سعیده پاکروان، به نوشته آتاناسیادیس، با الهام از نا آرامی های ایران، داستانی است که نسبت به فردای انقلاب هشدار می دهد. قهرمان اصلی کتاب، یک دختر زیبای بالای شهری از خانواده ای مرفه است که در جریان تظاهرات ضددولتی بازداشت شده، و توسط اعضای سپاه به زندان می افتد و مورد تجاوز قرار می گیرد. رها و دوست پسرش کیان، نمونه جوانان غیرسیاسی طبقه متوسط شهری ایران اند که سال ۱۳۸۸ دستبند سبز به دست بستند و به خیابان ها ریختند، و عطای اندک فرنگی مآبی را – در حدی که رژیم اسلامی ایران بر می تافت – با لقای آزادی از قید رژیم معاوضه کردند، و همراه با میلیون ها ناراضی از نتیجه انتخابات، خشمناک و توفنده به خیابان ها ریختند. رژیم ایران در مقابل، به شدت به سرکوب معترضان پرداخت، و برای به حاشیه راندن مخالفان رژیم از صحنه اجتماع، به آنها برچسب غربزدگی زد. رسانه های دولتی هم تلاشگران حقوق مدنی را با مٌهرِ "ستون پنجم فرهنگی دشمنان ایران" باطل کردند.

نویسنده از شخصیت منفی کتاب "آزادی"، به نام حسین، که سرباز بیست و چند ساله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و از خانواده ای کارگری برخاسته نیز شخصیتی واقعی و قابل تأمل ساخته، و در کار پروردن شخصیت ها بسیار موفق بوده است.

آتاناسیادیس در بررسی و نقد کتاب سعیده پاکروان می نویسد رمان هایی که در سال های اخیر درباره ایران نوشته شده، غالباً فاقد ایمان به روح و انگیزه ایرانی نویسنده است. اما در رمان خانم پاکروان – اصالت ایرانی موج می زند.

XS
SM
MD
LG