لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۶

کتاب «سالم بودن یا نبودن» راه های تازه ای را در رابطه با سلامتی و کهولت به خواننده خود نشان می دهد


کتاب «سالم بودن یا نبودن» راه های تازه ای را در رابطه با سلامتی و کهولت به خواننده خود نشان می دهد
کتاب «سالم بودن یا نبودن» راه های تازه ای را در رابطه با سلامتی و کهولت به خواننده خود نشان می دهد

در کتاب تازه ای که اخیرا به نام «سالم بودن یا نبودن» به قلم دکتر مایلز اشنایدر نوشته و منتشر شده است این پزشک ۶ راه برای یک زندگی سالم و طبیعی پیشنهاد کرده است. به عقیده دکتر اشنایدر مردم می توانند با رعایت ۶ عادت خوب پیشنهادی او دوران کهولت سلامتی را بگذرانند.

دکتر اشنایدرمی گوید: «یازده سال پیش من ۵۵ ساله و به شدت نگران بالارفتن سن و پیر شدن بودم. از درد کمر و گردنی رنج می بردم که در حدود سی سالگی آغاز شده بود و در چهل سالگی به مرور بدتر می شد تا جایی که هر روز یک جای بدنم درد می کرد. تا این که دوستی مرا با نوع تفکر تازه ای آشنا ساخت و من هر روز بهتر شدم و امروز در ۶۶ سالگی احساس جوانی و سلامت کامل می کنم!»

دکتر اشنایدر معتقد است که مردم باید بنشینند و به دقت شیوه های زندگی خود را بررسی کنند. خود او هنگامی که به بررسی نوع زندگی خود پرداخت متوجه شد که چیزی که بیش از هرچیز دیگر به آن نیاز دارد دوا و دکتر نیست: «بیشتر اشخاص به این مسئله کوچکترین توجهی ندارند که خود آن ها می توانند کارهایی را انجام دهند که در راه سلامت و بی درد ماندن به آن ها کمک کند. قبل از هر چیز شما مجبور نیستید به خاطر بالارفتن سن و سال احساس پیری کنید و حتی مجبور نیستید با همان سرعتی که سال ها می گذرند پیر شوید! جوانی و جوان ماندن هیچ ارتباطی با دکتر و دوا و کرم های برطرف کردن چروک و جراحی پلاستیک ندارد. بلکه به سادگی بستگی به راه های ساده ای دارد که هر روز در زندگی روزمره در مقابل شما قرار دارد.»

به عقیده دکتر اشنایدر، بسیاری از مردم تمام مسئولیت سلامت خود را برعهده سیستم بهداشتی و پزشکی گذاشته اند. در نتیجه آن ها توقع دارند که این پزشکان معجزه کنند و همه دردهای آن ها را شفا دهند. آن ها هر کاری که می خواهند با بدن خود انجام می دهند و فکر می کنند با رفتن به مطب یک دکتر همه چیز درست می شود. اشنایدر می گوید مردم باید مسئول سلامت خود باشند و کنترل آن را به دست بگیرند. به همین جهت هم اشنایدر کتاب «سالم بودن یا نبودن» را نوشته و در آن شش راه مختلف برای سلامتی کامل پیش پای خواننده گذاشته است.

اولین و مهم ترین عامل سلامتی به روایت کتاب تازه دکتر مایلز اشنایدر خوردن غذاهای سالم است: «افراد بایستی سه وعده غذای کامل و سالم در عرض روز بخورند و دو بار هم در روز تنقلات مصرف کنند. این غذاهای اصلی باید شامل پروتئین و مواد سوختی و یا چربی انداره باشد.

دکتر اشنایدر به فائزه المصری خبرنگار صدای آمریکا می گوید: «بعد ازغذای سالم سه مورد مهم دیگر برای سلامت ماندن عبارت است از نوشیدن کافی آب آشامیدنی تمیز، خواب مرتب و ورزش روزانه. اما از همه مهم تر جلوگیری از بروز فشار، تشویش و نگرانی هاست.»

اشنایدرمی گوید: «برای جلوگیری از فشار و نگرانی بهترین کاری که می توان انجام داد مدیتیشن است. به این صورت شما می توانید از دنیایی که باعث فشار و تشویش شماست موقتا خارج شوید. اما برای مقابله با تشویش و نگرانی دراز مدت باید دیدگاه خود را نسبت به مسائل تغییر دهیم و کوشش کنیم تا در مورد این نگرانی و تشویش ها عکس العمل متفاوتی نشان دهیم و به صورتی مثبت به آن ها نگاه کنیم. برای مثال اگر شما هرروز یک راه طولانی را برای رسیدن به محل کار خود طی می کنید و هر روز درمورد شرایط ترافیک ناراحت و عصبی می شوید دراتومبیل موسیقی گوش کنید یا شروع به استفاده از کتاب های گویا کنید. اگر احساس می کنید که وقت کافی برای گذراندن با اعضای خانواده خود ندارید قدر دقایقی که با آن ها هستید را بیشتر بدانید. این دیدگاه های مثبت کمک بزرگی به سلامت روح اشخاص می کنند.»

یکی دیگر از مسائل مهمی که دکتر اشنایدر در کتاب خود به آن اشاره دارد پاکیزگی محل مسکونی است. هوای تمیز یکی از مهم ترین عوامل سلامتی است چرا که بدن افراد به اکسیژن احتیاج دارد. بخصوص در داخل منازل این مسئله باید حتما رعایت شود: «مطمئن شوید که هیچگونه کپک قارچی در ساختمان محل مسکونی شما وجود نداشته باشد. برای تمیزکاری از مواد تمیزکننده طبیعی به جای مواد شیمیائی استفاده کنید. دستگاه تهویه مرکزی دست کم هر سال یک بار بایستی تمیز شود. به همین جهت دستگاه های تهویه کوچک تر و قابل حمل برای عوض کردن هوای اطاق بهتر از دستگاه تهویه مرکزی است که در تمام فضای خانه جریان دارد. بهترین سیستم های تهویه هوای داخل خانه دستگاه های چند فیلتری هستند.»

دکتر اشناید می گوید از آنجایی که انسان ها طبیعتی عادت گرا دارند می توانند به خوبی و خیلی زود به رعایت این موارد عادت کنند. همین چند راه ساده می تواند به جلوگیری از بسیاری از امراض از سرماخوردگی ساده تا آنفولانزاهای قوی کمک کنند: «اگرشما غذای درست بخورید و از خواب کافی بهره مند شوید و هر روز ورزش کنید و مقادیر زیادی آب پاکیزه بنوشید و ویتامین را هم فراموش نکنید و مهم تر از همه اگر بتوانید جلوی عصبانیت و نگرانی را بگیرید، سیستم دفاعی بدن شما قوی خواهد شد و از امراض مصون خواهید ماند.»

XS
SM
MD
LG