لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۲

گروه«بان جووی» عنوان پردرآمد ترین کنسرت های تورجهانی سال ٢٠١٠ را از آن خود ساخت


گروه«بان جووی» عنوان پردرآمد ترین کنسرت های تورجهانی سال ٢٠١٠ را از آن خود ساخت
گروه«بان جووی» عنوان پردرآمد ترین کنسرت های تورجهانی سال ٢٠١٠ را از آن خود ساخت

تورسراسری ٢٠١٠ «بان جووی»، گروه راک اندرول برخاسته از ایالت نیوجرسی، در صدرفهرست پردرآمدترین کنسرت های سال ٢٠١٠ قرارگرفت. پس از بان جووی به ترتیب، «ای سی دی سی»AC/DC، «یوتو»U2 و «لیدی گاگا» قرار گرفته اند.

بنا برگزارش نشریه «پولستار»Polstar، علیرغم مشکلات و وضعیت ناگوار اقتصادی که گریبان بخش های مختلف صنعت موسیقی ازجمله فروش سی دی را نه تنها در آمریکای شمالی بلکه در سراسر جهان گرفته است، گروه «بان جووی» توانست با گذر از مرز٢٠٠ میلیون دلاری عواید کنسرت های تور اخیر خود، رکورد چشمگیری بجای بگذارد.

کل عواید فروش کنسرت های جهانی «بان جووی» به مبلغی بالغ بر ٢٠١ میلیون دلار می رسد که کمی بیش از نیمی از این مبلغ از کنسرت های آمریکای شمالی این گروه به دست آمده است.

بنا برگزارش «پولستار» گروه AC/DC با ١٧٧ میلیون دلار ازلحاظ فروش کنسرت های سال ٢٠١٠ در مقام دوم قرار دارد و گروه «یوتو»U2 با ١٦٠ میلیون دلار، لیدی گاگا با ١٣٣ میلیون دلار و گروه «متالیکا» Metalica با ١١٠ میلیون دلار به ترتیب مقام های سوم تا پنجم را به دست آورده اند.

«راجر واترز» و گروه «پینک فلوید» Pink Floyd با نسخه تازه ای از «دیوار» The Wall توانسته اند پس از «بان جووی» در مقام دوم پرفروش ترین کنسرت های آمریکای شمالی قرار بگیرند. گروه «دیو ماتیوز بند» Dave Mathews Band ، مایکل بوبله، ستاره موسیقی پاپ کانادا – و گروه «ایگلز» Eagles به ترتیب در مقام های سوم تا پنجم این فهرست قرار دارند.

با این همه این گروه ها و چهره های معروف جمعا نتوانستند مقدار فروش کنسرت های امسال را به حد فروش کنسرت های سال گذشته برسانند و پنجاه تور موسیقی آمریکای شمالی امسال جمعا ١٫٦٩ میلیارد دلار عواید داشته است. این مبلغ ١٥ درصد کم تر از سال گذشته است.

بنا برآمار و ارقام گزارش شده در نشریه «پولستار» مجموع فروش بلیت های کنسرت های موسیقی در آمریکای شمالی امسال ١٢ درصد کم تر از سال ٢٠٠٩ بوده است. به همین صورت عواید کنسرت های موسیقی در سال ٢٠١٠ در سطح جهانی نیز هفت درصد کم تر از سال پیش بوده است.

بنا برهمین گزارش ، تنها مبلغی که از سال پیش بالاتر رفته، قیمت بلیت های این کنسرت هاست. میانگیر بهای بلیت های کنسرت ها در سطح جهان در سال گذشته به مقدار ٤ درصد افزایش یافته است.

با این همه عواید ١٠٨ میلیون دلاری تورآمریکای شمالی «بان جووی» در مقایسه با فروش کنسرت های دیگری که در سال های اخیر در مقام اول پرفروش ترین قرار گرفته اند به مراتب کم تر بوده است. گروه «رولینگ استونز» در تور آمریکای شمالی سال ٢٠٠٥ خود ١٦٢ میلیون دلار درآمد داشته اند.

گری بونجیووانی، ویراستار نشریه «پولستار» می گوید:«هنرمندان در دوران سخت اقتصادی شوهای کمتری می گذارند و آن هایی که تعداد این شوها را بیشتر می کنند معمولا دچار زیان های مالی شدیدی می شوند. درمجموع در سالی که گذشت کنسرت های تورهای جهانی سودآور تراز کنسرت های آمریکای شمالی با بلیت های گرانقیمت تر و تعداد شوهای بیشتر بوده اند. هم چنین کنسرت های هوای آزاد سال گذشته کمپانی «لایو نیشن»Live Nation همگی ناموفق بوده اند.»

«پل مک کارتنی» بیتل ٦٨ ساله با کنسرت های سه ساعته و طولانی که همیشه از پرفروش ترین کنسرت ها بوده است توانست با ٢١ اجرا در سال ٢٠١٠ و شبی ٣٫٨٦ میلیون دلار بیشترین درآمد تک کنسرت های آمریکای شمالی را به دست آورد. «بان جووی»، «راجرواترز و پینک فلوید»، آلحاندرو فرناندز، التون جان و بیلی جوئل توانستند به ترتیب در مقام های بعدی پس از پل مک کارتنی از لحاظ فروش بالای تک کنسرت هایشان در آمریکای شمالی قرار گیرند.

از لحاظ محبوبیت، «دیو ماتیوز بند» با فروش بیش از یک میلیون بلیت کنسرت توانست در مقام اول قرار گیرد و «بان جووی» ، «جاستین بیبر»،جان مایر و «برد پیزلی» توانستند در صدر پنج نفر اول این فهرست قرار بگیرند.

فهرست ١٠ نفری پرفروش ترین هنرمندان محبوب در کنسرت های آمریکای شمالی با «پل مک کارتنی»، لیدی گاگا، جیمز تیلور و کارول کینگ در تور «تروبادور»، «بلک آید پیز»Black Eyed Peas و جان مایر تکمیل می شود.

نشریه موسیقی «بیلبورد» Billboard نیز با تقویمی که از ماه نوامبر هرسال آغاز می شود گروه «بان جووی» را به عنوان پرفروش ترین کنسرت های یک تورجهانی درصدر فهرست خود قرار داده است.

XS
SM
MD
LG