لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۷

درگذشت بازیگر نقش پسر بزرگ تر و آخرین بازمانده از سریال تلویزیونی «بونانزا»


پرنل رابرتز نفر دوم از سمت راست بازیگر نقش پسر بزرگ خانواده در سریال تلویزیونی بونانزا
پرنل رابرتز نفر دوم از سمت راست بازیگر نقش پسر بزرگ خانواده در سریال تلویزیونی بونانزا

پرنل رابرتز، بازیگر تئاتر و سینمای آمریکا که بیش از همه به خاطر ایفای نقش پسر بزرگ تر خانواده «کارت رایت» در سریال تلویزیونی «بونانزا» شناخته شده بود و بعد ها نیز به مدت هفت سال در نقش «دکتر تراپر جان» در سریال تلویزیونی موفقی به همین نام ایفای نقش کرد، یکشنبه گذشته پس از یک دوران طولانی مبارزه با بیماری سرطان، در منزل مسکونی خود در شهر ساحلی «مالیبو» در کالیفرنیای جنوبی درگذشت. رابرتز هنگام مرگ ٨١ سال داشت.

پرنل رابرتز که بازیگر نقش های شکسپیری در صحنه تئاتر آمریکا نیز بود، در نقش پسر بزرگ خانواده در مزرعه خیالی «پاندروسا» در سریال «بونانزا» درخشید. نقشی که او از آغاز کار این سریال به عهده گرفت اما پس از ۶ فصل موفقیت آمیز در اوج محبوبیت این سریال، از ایفای نقش در آن خسته شد و تصمیم گرفت «بونانزا» را ترک کند. هرچند این سریال هشت سال دیگر بدون پرنل رابرتز به کار خود ادامه داد، تماشاگران این داستان خیالی همواره منتظر بازگشت پسر بزرگ تر از یک سفر طولانی بودند.

«بونانزا» طولانی ترین سریال تلویزیونی وسترن پس از سریال «دود تفنگ» (Gunsmoke) به شمار می رفت و نخستین سریال تلویزیونی وسترنی بود که به صورت رنگی فیلمبرداری شده و پخش می شد. این فیلم تحولی بود در فیلم های وسترن از این جهت که در آن به جای جنبه های سطحی و ظاهری که در این گونه فیلم ها وجود دارد، از جمله تیراندازی و اسب سواری، بیشتر به شخصیت های فیلم پرداخته شده بود و این کاراکترها مورد تجزیه و تحلیل هایی عمیق تر از معمول قرار می گرفتند و همین مسئله خود جنبه های انسانی تری را به صورت لایه هایی به این سریال تلویزیونی «وسترن »می بخشید.

قهرمان اصلی سریال بونانزا شخصیت «بن» یا پدر خانواده بود که سه بار سه همسر خود را از دست داده بود. لورن گرین ایفاگر این نقش بود و «دن بلاکر» نقش «هاس» پسر وسطی را ایفا می کرد و «مایکل لندون» بازیگری که بعدها به یکی از پرکارترین بازیگران، تهیه کنندگان و کارگردان های تلویزیونی مبدل شد، رل پسر کوچک یا «لیتل جو» را بازی می کرد.

پرنل رابرتز در سریال تلویزیونی «بونانزا» نقش شخصیتی تحصیل کرده، متفکر و با وقار را بازی می کرد که با رفتاری پسندیده و ظاهری آراسته در مدتی کوتاه در میان تماشاگران، هزاران هواخواه پیدا کرد که هر هفته درانتظار «اپیزود» تازه ای از این سریال هفتگی بودند. اما «رابرتز» که در زندگی واقعی تحصیلات عالیه تئاتری داشت، هرگز از ایفای نقش در سریال «بونانزا» خوشحال نبود و بالاخره هم در اوج معروفیت ومحبوبیت این سریال را ترک کرد.

این حرکت پرنل رابرتز باعث شد که بسیاری از همکاران آن دوران این بازیگر، او را به باد انتقاد بکشند و ترک یک سریال موفق تلویزیونی را کاری «احمقانه» بخوانند. اما رابرتز در گفتگویی که با «هال هامفری» منتقد سینمایی مجله «تایمز» در سال ١٩۶٧ انجام داد به او گفت: «برای من رابطه بین شخصیت پدر در بونانزا با سه پسر بزرگ، عاقل و بالغش خیلی احمقانه تر از کاری بود که من انجام دادم. این حالت مسخره که سه پسر بزرگسال باید برای هر عملی که می خواهند انجام دهند، از پدرشان اجازه بگیرند برای من غیرقابل تحمل بود!»

چند سال پیش از ترک سریال «بونانزا»، پرنل رابرتز در یک مصاحبه با «واشنگتن پست» درباره ایفای نقش در این سریال گفته بود: «من یک نقش بی فایده و بی مصرفی را بازی می کنم. نقش شخصیتی که به هر سویی که می چرخد این غولی که «پدر خانواده» است مثل دیوار عظیمی بر سر راهش ایستاده!»

پرنل رابرتز که به عنوان یک فرد «لیبرال» با جریان ها و مسائل سیاسی روز آشنایی داشت در آن دوران در حمایت از جنبش های آزادیخواهانه سیاهان آمریکا نقش مهم و اساسی ایفا کرد. یکی دیگر از مشکلاتی که رابرتز با سریال «بونانزا» داشت برخورد آن با مسائل نژادی بود. این که تمام بازیگران این سریال «سفید پوست» بودند به جز «ویکتور سن یانگ» که نقش کلیشه ای خدمتکار چینی خانواده را در این فیلم بازی می کرد.

پرنل رابرتز در روز ١٨ ماه می ١٩٢٨ در شهرک فقیر نشین «ویکراس» در ایالت «جورجیا» به دنیا آمد و دوران کودکی خود را درکناره های باطلاقی که «ویکراس» را احاطه کرده بود گذراند. او در دوران نوجوانی به نواختن ترومپت و بازی در نمایش های دبیرستانی و کلیسایی پرداخت. رابرتز بعدها به دانشگاه پلی تکنیک جورجیا رفت و تحصیلات خود را در دانشگاه مریلند ادامه داد.

رابرتز حرفه بازیگری خود را در دهه ۵۰ میلادی از تئاتر «آرینا استیج» Areana Stage در شهر «واشنگتن» آغاز کرد و در ده ها نمایش ایفای نقش کرد. دو سال بعد او به شهر نیویورک نقل مکان کرد و در آنجا در نمایش های تک پرده ای، اپراها و حتی باله های مختلف نقش آفرینی کرد و به «نورت آمریکا لیریک تئاتر» North America Lyric Thatre پیوست. او بعدها توانست جایزه بهترین بازیگر «دراما دسک» Drama Destk Awards را برای ایفای نقش «مکبث» اثر ویلیام شکسپیر به دست آورد. او سپس به همراه «جوآن وود وارد» بازیگر برجسته تئاترهای برادوی و همسر «پل نیومن» در آن زمان در نمایشنامه «عشاق» بازی کرد.

پرنل رابرتز در اواخر دهه پنجاه میلادی به هالیوود آمد و در چند فیلم سینمایی با بازیگرانی چون «سوفیا لورن» و «آنتونی پرکینز» هم بازی شد. اما در حقیقت «هالیوود» برای پرنل سرابی بیش نبود و او مجبور شد سال ها علیرغم میل خود به عنوان پسر شماره یک خانواده «بونانزا» بکوشد تا مزرعه آنان را حفظ کند و با مسائل و مشکلاتی که به صورت هفتگی در رابطه با این مزرعه خیالی و اعضای خانواده چهارنفری «کارت رایت» اتفاق می افتاد رویارو شود. او درتمام این مدت هرگز فرصت های واقعی برای نمایش استعدادهای بازیگری و خوانندگی خود به دست نیاورد.

پرنل همواره با نویسندگان بونانزا به خاطر عدم پرورش شخصیت های فیلم و وغیر واقعی نشان دادن آن ها بحث داشت و با برخورد آنان مخالفت می ورزید. همین مخالفت ها در نهایت باعث شد تا پرنل از نویسندگان بخواهد تا سناریو را جوری تنظیم کنند که نقش او بتواند بی سر و صدا از داستان فیلم خارج شود.

پرنل پس از ترک «بونانزا» در چند وسترن تلویزیونی دیگر ظاهر شد. او هم چنین در سریال های دیگری چون «هاوایی فایو او» و «دکتر مارکوس ولبی» ایفای نقش کرد و برای ایفای نقش اول «دکتر تراپرجان» به نامزدی جایزه «امی» رسید. او تا سال ١٩٨۶ به بازی در نقش اول این سریال ادامه داد و پیش از بازنشستگی در اواخر دهه ۹۰ میلادی به کار بازیگری و روایتگری فیلم های مستند ادامه داد.

پرنل آخرین بازمانده گروه چهارنفری بونانزا بود.

XS
SM
MD
LG