لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۷:۰۵

گزارش سیاسی: سوگند خونخواهی بمب گذار انتحاری اردنی تبار از آمریکا، برای قتل رهبر طالبان


بمب گذارانتحاری که ٧ مأمور سیا در یک پایگاه ایالات متحده در شرق افغانستان را به قتل رساند، دریک فیلم ویدئویی درکنار حکیم الله مسحود، رهبر طالبان پاکستان دیده می شود. این فیلم پیش از اجرای حمله انتحاری وی تهیه شده است.

همام خلیل ابوملال البلاوی می گوید انتقام قتل بیت الله محسود گرفته خواهد شد. البلاوی درحمله انتحاری در پایگاه ایالات متحده در شرق افغانستان کشته شد.

همام خلیل ابو ملال البلاوی که اردنی تبار است، دراین نوار ویدئویی می گوید از عاملان قتل بیت الله محسود انتقام خواهد گرفت. بیت الله محسود، رهبر پیشین طالبان بود که در حمله ماه اوت نیرویهای آمریکایی کشته شد.

گزارش رسانه ها حاکی از آن است که البلاوی دراستخدام ایالات متحده و اردن بوده تا به القاعده نفوذ کند. اما البلاوی در این نوار ویدئویی می گوید وی در مورد طرح نفوذ به القاعده با «مجاهدین» صحبت کرده بود.

کارشناسان می گویند بمب گذاری انتحاری روز ٣٠ دسامبر نشان می دهد طالبان پاکستان و القاعده بیش از گذشته همکاری نزدیک دارند.

همام خلیل ابو ملال البلاوی، پزشک اردنی تبار در یک نوار ویدئویی صحبت کرده که در شبکه های تلویزیونی پاکستان و الجزیره نمایش داده شده است.

بمب گذاری انتحاری ماه گذشته البلاوی، باعث کشته شدن هفت کارمند سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا درافغانستان شد.

البلاوی در نوار ویدئویی که پیش از حمله انتحاری وی ضبط شده است می گوید انتقام قتل بیت الله محسود رهبر طالبان پاکستان را خواهد گرفت.

مردی که در نوار ویدئویی در کنار البلاوی نشسته است، حکیم الله محسود، رهبر جدید طالبان در پاکستان است.

البلاوی در این نوار ادعا می کند مقامات اطلاعاتی و امنیتی اردن و آمریکا با پیشنهاد پرداخت میلیون ها دلار از وی خواسته بودند برای القاعده و طالبان جاسوسی کند اما وی می گوید او مجاهدین را از تلاش برای نفوذ به آن ها مطلع کرده بوده است.

همام خلیل ابو ملال البلاوی گفته است: « من مجاهدین را مطلع کردم و همه چیز را به آن ها گفتم و ما با همکاری یکدیگر این حمله را ترتیب دادیم ». صحت این نوار ویدئویی هنوز ثابت نشده است.

حملات سازمان سیا به مواضع طالبان پاکستان و القاعده، با هواپیماهای بدون سرنشین انجام شده است. این سازمان از زمان این بمب گذاری در پایگاه سیا در «خوست»، حمله های خود را تشدید کرده است.

جارت براچمان، کارشناس القاعده می گوید: «این بمب گذاری انتحاری نشان می دهد که سطح همکاری القاعده و طالبان پاکستان بیش از پیش افزایش یافته است. القاعده واقعاً بیشتر نقش یک تسهیل کننده را در این منطقه بازی می کند. بنابراین به نظر من همزمان با ریشه دواندن القاعده در اعماق پاکستان، ما شاهد حمله های مشترک طالبان پاکستان و القاعده خواهیم بود.»

گزارش رسانه های خبری حاکی از آن است که به باور سازمان اطلاعات و امنیت اردن این پزشک آن ها را متقاعد کرده بود که از عملیات ایالات متحده علیه طالبان حمایت می کتد. بر اساس این گزارش ها، البلاوی برای کمک به اسارت و یا کشتن ایمن الظواهری، مرد شماره دو القاعده استخدام شده بوده است.

دفنه بایراک، بیوه البلاوی ترک تبار است. وی دراستانبول به خبرنگاران گفت ایده همکاری همسرش با نیروهای آمریکایی دور از ذهن است.

بایراک گفته است: «من فکر می کنم غیرممکن است که وی برای آمریکایی ها جاسوسی کرده باشد. عمق خصومت او با آمریکایی ها بیشتر از این بود که او را به همکاری با آن ها سوق دهد. ممکن است بهره جویی وی از آمریکا و اردن به منظور دستیابی به اهداف شخصی اش بوده باشد.»

اعضای خانواده کارمندانی که درحمله در پایگاه سیا در شرق افغانستان کشته شدند، در ایالات متحده با عزیزان خود وداع کردند. مراسم خاکسپاری عمومی عوامل سیا امری نادر است. مراسم خاکسپاری هارولد براون، مامور سیا، در بوستون برگزار شد.

بیوه هارولد بروان گفت:« وی از هر نظر یک آمریکایی قهرمان بود. او به مدت دو دهه با غرور و شجاعت یونیفورم نظامی خود را به تن کرد.»

مراسم خاکسپاری دین کلارک، مقاطعه کار سیا در واشنگتن برگزار شد. بیوه دین کلارک گفت:« همسرم دنیای من بود و هرچه در مورد زندگی پرثمر و فوق العاده ای که با او داشته ام بگویم، کم است. او هدیه ای از جانب خداوند بود. از او می خواهم تا زمانی که نوبت من فرا رسد، منتظرم بماند.»

جرمی وایز نیز یکی از پیمان کاران سیا بود که در این حمله کشته شد. در تارنمای شبکه اجتماعی فیس بوک یک صفحه برای یادبود این افراد طراحی شده که دوستان و اقوام آن ها دیدگاه های خود را می نویسند.


XS
SM
MD
LG