لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

بولتون: تحریم ظریف نشان داد که از نگاه آمریکا او هیچ مشروعیتی ندارد


جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز پنجشنبه ۱۰ مرداد ماه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز در مورد محمد جواد ظریف و دلیل تحریم شدنش، او را یک شیاد خواند و گفت که او مشروعیت ندارد.

آقای بولتون در این گفت‌و‌گو گفت: «نخست باید یادمان باشد که [رژیم] ایران از سال‌های ۱۹۸۰ توسط رونالد ریگان در فهرست حکومت‌های حامی تروریسم قرار گرفت و تاکنون بزرگترین نمونه از این حکومت‌ها در جهان بوده است. این رژیم از پایه و اساس نامشروع است.»

جان بولتون گفت: «ظریف بلندگوی آن رژیم است. او در حقیقت نسخه ایرانی پی.‌تی. بارنام است [که معتقد بود] در هر دقیقه یک آدم ساده لوح متولد می‌شود. او نیز ساده‌لوحان را در آمریکا و اروپا پیدا کرده و کاری کرد که آنها با توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران [برجام]‌ موافقت کنند. او یک دیپلمات نیست، او یک حقه‌باز، شیاد، و شارلاتان است. این گامی از سوی ایالات متحده است که نشان می‌دهد او [ظریف] مشروعیتی ندارد.»

آقای بولتون درباره تاثیر این تحریم بر ظریف گفت: «من فکر می‌کنم این ایده که او یک طرف صحبت جدی با ایالات متحده است، نادرست است. تصمیم‌گیرنده واقعی در ایران آیت‌الله خامنه‌ای است که باید یادمان باشد لقب او در ایران، رهبر معظم است. ظریف فقط یک بلندگو است.»

وی افزود: «پس وقتی ظریف می‌گوید ما داریم با توافق اتمی همکاری می‌کنیم، ببینید که ارزش کلام گوینده چقدر است.»

آقای بولتون در ادامه سخنانش بار دیگر تاکید کرد که ایران هرگز به جنگ‌افزار هسته‌ای دست نخواهد یافت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG