لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۸

جان بولتون: به احتمال خیلی زیاد ایران عامل حمله به کشتی‌های تجاری در فجیره است


جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید که به امارات متحده عربی سفر کرده است، گفت به احتمال زیاد عامل حمله به کشتی‌‌های تجاری در بندر فجیره، جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش آسوشیتدپرس، بولتون گفت که عامل این اتفاق «تقریبا به شکل قطعی» مین‌های دریایی ایران بوده است.

به گفته مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ، حمله به کشتی‌های تجاری در فجیره با حمله پهپادی حوثی‌ها به لوله‌های انتقال نفت عربستان سعودی و شلیک یک موشک به منطقه سبز بغداد و در نزدیکی سفارت آمریکا در ارتباط بوده است.

جان بولتون همچنین خبر داد که حمله دیگری هم به بندر ینبع در عربستان سعودی هم انجام گرفت، اما ناموفق بود. این برای نخستین بار است که از حمله‌ای به این بندر در عربستان سعودی سخن گفته می‌شود.

بولتون همچنین گفته است که دلیلی برای خروج ایران از توافق هسته‌ای موسوم به برجام وجود ندارد، مگر آن‌که جمهوری اسلامی در پی دستیابی به سلاح هسته‌ای باشد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید برای دور جدیدی از مذاکرات با مقام‌های کشورهای عربی به ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی سفر کرده است. حضور بولتون در آستانه چند نشست اضطراری کشورهای حاشیه خلیج فارس و عرب درباره اقدامات و تهدید‌های جمهوری اسلامی ایران است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید سه شنبه شب، در بدو ورود به امارات گفت که «برای بررسی مسائل امنیتی مهم منطقه» با متحدان آمریکا دیدار خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG