لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

جان بولتون در اجلاس بررسی وضعیت ونزوئلا در پرو حاضر می‌شود


جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، و ویلبر راس، وزیر بازرگانی ایالات متحده آمریکا، هر دو در اجلاسی در پرو برای بررسی وضعیت ونزوئلا حاضر می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دو منبع وزارت خارجه پرو که نخواستند نامشان فاش شود، اعلام کردند مقام‌های روسیه و کوبا که متحدان نیکلاس مادورو هستند، از حضور در این اجلاس خودداری کرده‌اند.

این گزارش که روز جمعه ۱۱ مرداد ماه منتشر شده، می‌گوید پرو نزدیک به یکصد وزیر را برای اجلاس بررسی ونزوئلا دعوت کرده و امیدوار بوده است نمایندگانی از روسیه، کوبا، چین و بولیوی هم در آن حاضر شوند. پرو این اجلاس را برای برقراری گفت‌وگو میان مخالفان و موافقان نیکلاس مادورو، برنامه‌ریزی کرده است.

به گزارش رویترز، هنوز چین و بولیوی تصمیم خود برای حضور و یا خودداری از شرکت در این اجلاس را اعلام نکرده‌اند. «لوئیس مورنو» رییس بانک توسعه بین آمریکا، و «انریکه ایگلسیاس» نماینده اتحادیه اروپا در امور ونزوئلا، حضور خود در این اجلاس را تایید کرده‌اند.

روز جمعه جان بولتون در پیامی در توئیتر با اشاره به وضعیت ونزوئلا نوشت: «رژیم نامشروع مادورو به سرکوب صداهای دموکراتیک از راه خلع حقوق قانونی نمایندگان منتخب واقعی، ادامه می‌دهد.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در این توئیت نوشته است: «ایالات متحده تنها یک نظاره‌گر حمله‌های مادورو به آخرین بقایای نهادهای دموکراتیک ونزوئلا، نخواهد ماند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG