لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: جمهوری اسلامی درآمد خود را خرج حمایت تروریسم می‌کند


جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، پس از اعلام خبر تحریم صنایع پتروشیمی ایران از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا، در پیامی در توئیتر نوشت که ایران پولش را خرج حمایت و اجرای تروریسم می‌کند.

آقای بولتون در این توئیت نوشته است: «ایران پولش را خرج تامین مالی و اجرای تروریسم می‌کند که به مشکلات جدی اقتصادی [در ایران] منجر شده و مدام بدتر از این خواهد شد.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید افزوده است: «پرزیدنت [ترامپ] فرصتی به ایران داده تا بتواند آینده‌ای بهتر را جویا شود. ولی اول رژیم باید به حکمرانی ۴۰ ساله ترس و وحشت خود پایان دهد.»

آمریکا با هدف گرفتن صنایع پتروشیمی ایران فهرستی از ۳۹ نهاد مرتبط با این صنایع را در فهرست تحریم‌ها قرار داد. اصلی‌ترین شرکت‌ها و صنایع وابسته به پتروشیمی ایران مطابق این فهرست خزانه‌داری آمریکا، تحریم شده‌اند.

طبق بیانیه‌ای که روز جمعه ۱۷ خرداد از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شده است، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس برای دادن حمایت مالی به قرارگاه خاتم الانبیا که مرکز مهندسی و ساخت و ساز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، تحریم شده است.

در این فهرست همچنین ۳۹ صنایع و شرکت‌های وابسته به صنایع پتروشیمی خلیج فارس هم همگی تحریم شده‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود می‌گوید شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، به تنهایی نیمی از صادرات پتروشیمی ایران را عهده‌دار است.

سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در این بیانیه گفت: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شکلی سازمان‌یافته به بخش‌های حساس اقتصاد ایران رخنه می‌کند تا همزمان با انباشتن خزانه‌های خود، به مجموعه‌ای از فعالیت‌های بدخواهانه دیگر بپردازد.»

ایالات متحده در یک سال اخیر فشار بر جمهوری اسلامی را با خروج از توافق هسته ای و بازگرداندن تحریم‌ها افزایش داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG