لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۹

هشدار بولتون به ایران: هر حمله‌‌ای در خلیج فارس با «واکنش قاطعانه» آمریکا مواجه خواهد شد


جان بولتون مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ به ایران هشدار داد هر حمله‌ای در خلیج فارس با «واکنش قاطعانه» ایالات متحده مواجه خواهد شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، بولتون که به امارات سفر کرده است، گفت: «هدف مشخص کردن این مسئله برای ایران و گروه‌های نیابتی‌اش در منطقه است که انجام چنین اعمالی، ریسک پاسخی قاطعانه از سوی ایالات متحده را به دنبال دارد.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته هم در امارات گفته بود که عامل حمله به کشتی‌های تجاری در آب‌های بندر فجیره «تقریبا به شکل قطعی» مین‌های دریایی ایران بوده است.

جان بولتون همچنین اضافه کرده بود که حمله به کشتی‌های تجاری در فجیره با حمله پهپادی حوثی‌ها به لوله‌های انتقال نفت عربستان سعودی و شلیک یک موشک به منطقه سبز بغداد و در نزدیکی سفارت آمریکا در ارتباط بوده است.

مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ برای دور جدیدی از مذاکرات با مقام‌های کشورهای عربی به ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی سفر کرده است. حضور بولتون در آستانه چند نشست اضطراری کشورهای حاشیه خلیج فارس و عرب درباره اقدامات و تهدید‌های جمهوری اسلامی ایران است.

طی یک ماه گذشته تنش‌ها میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده، افزایش پیدا کرده است. مقام‌های ایالات متحده می‌گویند اطلاعاتی دارند که نشان می‌دهد خطر تهدیدهای ایران جدی‌تر از گذشته است.

اواسط اردیبهشت، چهار کشتی در بندر فجیره امارات هدف خرابکاری قرار گرفتند و بعد به تاسیسات نفتی عربستان سعودی هم حمله شد. برخلاف خرابکاری در بندر فجیره که هویت عاملان آن در حد گمانه‌زنی ماند، حوثی‌های یمن که از حمایت ایران برخوردار هستند، مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی عربستان را بر عهده گرفتند.

شامگاه یکشنبه ۲۹ اردیبهشت به وقت محلی عراق اعلام کرد که یک فروند راکت پرتاب شده به سمت منطقه به شدت محافظت شده «سبز» در بغداد، به نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کرد.

آمریکا می‌گوید جهت آمادگی برای واکنش در صورت حمله احتمالی ایران یا عوامل نیابتی آن به منافع آمریکا و متحدانش، اقدام به افزایش نیروهای رزمی دریایی و هوایی آمریکا در خلیج فارس کرده است.

ایالات متحده با اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب افکن‌های ب۵۲ به خاورمیانه، آرایش نظامی‌اش در منطقه را در پاسخ به آنچه نشانه‌های نگران‌کننده از قصد و تدارک احتمالی ایران برای حمله به مواضع و نیروهای آمریکایی عنوان شده، تقویت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG