لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۵

نیویورک تایمز: بنا بر کتاب بولتون، پرزیدنت ترامپ کمک به اوکراین را برای تحقیقات در مورد بایدن متوقف کرد؛ واکنش پرزیدنت ترامپ


بخش انگلیسی صدای آمریکا - وکلای پرزیدنت دونالد ترامپ روز دوشنبه دفاع خود در دادگاه استیضاح را از سر می گیرند. اما با انتشار روایت هایی از این که ترامپ به مشاور امنیت ملی خود گفته بود می خواهد کمک های امنیتی به اوکراین را تا آغاز تحقیقات درباره یک رقیب دموکرات اش متوقف کند، دموکرات ها دوباره خواهان حضور شهود تازه شده اند.

نیویورک تایمز یکشنبه گزارش داد این ادعاها در کتاب در آستانه انتشار جان بولتون انعکاس یافته است. سازمان های خبری که با افراد آشنا با متن کتاب تماس گرفتند این گزارش را تائید کرده اند.

پرزیدنت ترامپ در یک رشته توییت روایت گزارش شده از بولتون را رد کرد: «من هرگز به جان بولتون نگفتم که کمک به اوکراین به تحقیقات درباره دموکرات ها شامل جو و هانتر بایدن منوط است. در واقع، او در زمان اخراجش - که بسیار علنی‌ انجام شد - هرگز شکایتی را در این باره مطرح نکرد. اگر جان بولتون چنین چیزی را گفته فقط برای فروش کتاب بوده است.»

وکیل بولتون در بیانیه ای می گوید متن کتاب یک ماه پیش برای بررسی های معمول درباره اطلاعات محرمانه به شورای امنیت ملی کاخ سفید فرستاده شده بود.

در جلسه استیضاح پرزیدنت ترامپ در سنا، اعضای مجلس نمایندگان که نقش دادستان را در دادگاه استیضاح ایفا می کنند در بیانیه تازه ای خواهان احضار بولتون به عنوان شاهد شده اند و می گویند او «اطلاعاتی حیاتی برای ارائه دارد.»

آنها در این بیانیه می گویند: «رئیس جمهوری در جریان تحقیقات استیضاح مانع درخواست ما برای ادای شهادت آقای بولتون شد. اکنون دلیل آن را می فهمیم. رئیس جمهوری می داند چقدر گفته های او زیر سوگند ویرانگر خواهد بود. بنا بر این گزارش، کاخ سفید پیش نویس کتاب را برای بررسی داشته است. سرپوش گذاشتن پرزیدنت ترامپ باید به پایان برسد.»

کاخ سفید با استناد به اختیارات قوه مجریه مانع ادای شهادت چند مقام کنونی و پیشین دولت شامل جان بولتون و میک مولوینی رئیس پرسنل کاخ سفید در تحقیقات استیضاح کمیته های مجلس نمایندگان شده بود.

بولتون ماه سپتامبر کاخ سفید را ترک کرد و این ماه گفت اگر سنا او را احضار کند حاضر است شهادت بدهد.

مقررات دادگاه استیضاح در سنا مانع هرگونه احضار شهود جدید در آغاز روند شد. بررسی این امر از طریق یک رای گیری به پس از گزارش دو طرف و ۱۶ ساعت پرسش و پاسخ یکصد سناتور از دادستان ها و وکلای مدافع رئیس جمهوری موکول شده است. بحث در این باره در اواخر این هفته مطرح خواهد شد و دموکرات ها می کوشند چهار جمهوریخواه را مجاب کنند به آنها بپیوندند.

پت سیپلونی، وکیل ارشد کاخ سفید، روز شنبه طی دو ساعت دفاعیه گفت تیم حقوقی پرزیدنت ترامپ باور ندارد که دموکرات های مجلس نمایندگان به وظیفه شان در اثبات این که رئیس جمهوری مرتکب «جرائم در سطح عالی و تخطی از قانون» شده است عمل کرده باشند. این موارد معیار قانون اساسی آمریکا برای استیضاح و برکناری از قدرت است.

امروز تیم حقوقی پرزیدنت ترامپ موارد دفاع خود را به شکلی مبسوط توضیح می دهد.

جمهوریخواهان اکثریت را در سنا در اختیار دارند، از این رو محکومیت رئیس جمهوری بر مبنای دو سوم آرا در سنا بسیار بعید است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG