لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۲

«هالیوود» در هند و «بالیوود» در خارج از هند


«هالیوود» در هند و «بالیوود» در خارج از هند
«هالیوود» در هند و «بالیوود» در خارج از هند

بیست و پنج سال پس از ساختن یک فیلم جیمزباندی در «هند»، دست اندرکاران تهیه این سری فیلم ها که در صدر آن ها «دنیل کرگ» بازیگر نقش جیمز باند قرار گرفته، یک بار دیگر به این کشورباز می گردند تا در «دهلی نو»، «مومبای» و «گوآ» دست به ساختن تازه ترین نسخه از سری فیلم های موفق جیمزباند بزنند.

مقامات «هند» پس از صدور اجازه رسمی برای ساختن این بیست وسومین فیلم جیمز باند که هنوز نام آن فاش نشده است، اعلام کردند که بخش هایی از این فیلم در بازارهای شلوغ و پررفت و آمد و ایستگاه های قطار فیلمبرداری خواهد شد. حتی قرار است که «دنیل کرگ» به عنوان «سفیرخط آهن هند» معرفی شده و با این عنوان در چند فیلم تبلیغاتی تلویزیونی نیز شرکت کند.

اما فیلم تازه «جیمز باند» تنها فیلمی نیست که قرار است در هندوستان فیلمبرداری شود. مقامات هند درسال گذشته برای بیش از٢٠ فیلم خارجی اجازه فیلمبرداری صادر کرده اند. از مهم ترین این فیلم ها باید از اثر تازه «مایکل وینترباتم» به نام «تریشنا» Trishna نام برد و فیلم تازه «انگ لی» به نام «زندگی پی» Life Of Pea که از روی کتابی به همین نام ساخته شده است. بخش هایی ازآخرین فیلم «جولیا رابرتز» به نام «بخور، دعا کن، عشق بورز» Eat, Pray, Love هم در هند فیلمبرداری شده است.

«کومال ناهاتا» کارشناس مسائل مربوط به فیلم و سرگرمی می گوید جایگاه جهانی که «هند» در سال های اخیر به دست آورده انگیزه اصلی جلب این فیلمسازان به کشور هند می باشد:«هند دیگر یک کشورناشناخته و پر رمز و راز نیست. خیلی از اشخاص به اینجا سفر می کنند و همه جا صحبت از هند است. امروزه هند جایگاه ویژه ای بر روی نقشه خاص جامعه جهانی برای خود پیدا کرده است. جایگاهی بزرگ و چشمگیر. برای همین هم مردم می توانند بیش از هرزمان دیگری با این کشورارتباط برقرار کنند.»

«ناهاتا» می گوید هر روز بیش از پیش فیلم هایی با داستان هایی که در «هند» اتفاق می افتد نوشته می شود و فیلمسازان مختلف، این کشور را برای نمایش وقایعی که در فیلمشان اتفاق می افتد انتخاب می کنند.»

«تریشنا» داستان تراژیک عشق یک تاجر ثروتمند است به دختر یک راننده «ریکشا» و «زندگی پی» هم داستان زندگی یک مرد هندی در «پاندیچری» را نشان می دهد.

کارشناسان هم چنین معتقدند که با موفقیت چشمگیری که فیلم برنده اسکار «میلیونر زاغه نشین» ساخته «دنی بویل» فیلمساز بریتانیایی داشته است، هر روز تهیه کنندگان بیشتری به فکر ساختن فیلم در هند می افتند. فیلم «میلیونر زاغه نشین» ماجرای بچه فقیر و بی خانمانی از اهالی «مومبای» است که در یک مسابقه تلویزیونی پرتماشاگربرنده یک جایزه نقدی بزرگ می شود.

ناهاتا می گوید:«هیچ چیز به اندازه موفقیت نمی تواند نظرها را به خود جلب کند. حالا این موفقیت چه درهالیوود باشد یا بالیوود. فرقی نمی کند. ناگهان مردم و به خصوص دست اندرکاران به این فکر افتاده اند که بله هندوستان می تواند یک و محل و مقصد مناسب وحتی عالی برای ساختن فیلم های موفق باشد. شاید هم این شانس مملکت ماست که درحال حاضر در این شرایط قرار گرفته.»

«هند» دربیش از نیم قرن گذشته محل شکوفایی صنعت سینمایی این کشور که به نام «بالیوود» شناخته می شود بوده است. درعین حال «هند» یکی از مناسب ترین اماکن برای پیدا کردن استعدادهای فنی و تکنیکی است که به موفقیت یک پروژه سینمایی کمک های زیادی می کند.

نکته جالب اینجاست که درحالی که تعداد روزافزونی از پروژه های سینمایی بین المللی برای تهیه فیلم های خود راه «بالیوود» را درپیش گرفته اند، دست اندرکاران و سینماگران «بالیوودی» درخلاف این جهت حرکت می کنند. بیشتر فیلم های پرفروش سینمای هند امروزه در خارج از این کشور و در کشورهایی از «سنگاپور» گرفته تا «نیوزیلند» و حتی «ایرلند» فیلم برداری می شوند. دلیل این مسئله هم این است که تماشاگران هندی هم چون دیگر مردم جهان برای تغییرذائقه هم که شده به دنبال مناظرجادویی، دور ازدست و دیده نشده تازه ای هستند که تماشای این فیلم های محبوب «بالیوودی» را از همیشه جذاب تر و مردم پسند تر می کند.

XS
SM
MD
LG