لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۰

نخستين انتخابات قضات در بوليوی


نخستين انتخابات قضات در بوليوی
نخستين انتخابات قضات در بوليوی

بنا به نظرسنجی به عمل آمده از رای دهندگان در انتخابات روز يکشنبه بوليوی برای تعيين قضات بلندپایه بسياری از رای دهندگان برگه های سفيد در صندوق های رای انداخته اند.

رهبران مخالف دولت پيشتر از رای دهندگان خواسته بودند در مخالفت با نامزدهای اين انتخابات که به طور مستقيم توسط دولت تعيين شده اند، برگه های سفيد در صندوق های رای بيندازند.

تحليلگران می گويند چنانچه نتايج اين نظرسنجی با آمار رسمی مطابقت پيدا کند، شکستی برای اوو مورالس، رييس جمهوری اين کشور، محسوب خواهد شد.

شهروندان بوليوی روز يکشنبه به پای صندوق های رای رفتند تا برای اولين بار در تاريخ آن کشور قضات بوليوی را انتخاب کنند. انتخاباتی که در واقع محبوبيت يا عدم محبوبيت اوو مورالس، رهبر چپگرای بوليوی را نيز نشان می داد.

شهروندان بوليوی به پای صندوق های رای رفتند تا ٢۸ قاضی ۴ دادگاه ملی را از ميان ١١۶ نامزد که نيمی از آنان زن و بسياری از آنان بوميان بوليوی هستند برگزينند.

اين انتخابات تحت اصلاحات اخير اوو مورالس انجام می شد. آقای مورالس که اولين رييس جمهوری بومی بوليوی است و با حمايت بوميان آن کشور به قدرت رسيده است می گويد اصلاحات وی به ۵ قرن تبعيض عليه مردم بومی آن کشور پايان می دهد.

در حالی که مخالفان دولت بوليوی اين انتخابات را به اين دليل که نامزدهای انتخاباتی توسط پارلمان تعيين شده اند رد کرده است شهروندان بومی بوليوی برغم اين که با نامزدهای انتخاباتی آشنايی نداشتند، در رای گيری شرکت کردند.

يک شهروند می گويد: من آمدم که آنانی را که شبيه من هستند حمايت کنم نه سفيد ها را. من از آنانی حمايت می کنم که رنگ و لباسشان شبيه من است.

يک رای دهنده ديگر گفت: من به آن ها رای دادم. ما نامزد ها را نمی شناسيم. آنان را به ما معرفی نکردند بنابراين بهتر است به زنی که دامن پوشيده رای داد.

نتيجه اين انتخابات و به ويژه شمار رای دهندگان برای آقای مورالس اهميت زيادی دارد. به ويژه که بوميان بوليوی به تازگی در مخالفت با احداث جاده ايی در حوزه رود آمازون به تظاهراتی گسترده و طولانی دست زدند.

بوميان می گويند دولت اوو مورالس تلاش می کند مانع از ماهيگيری مردم در رود آمازون و شکار در زمين های اطراف آن شود.

XS
SM
MD
LG