لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۱

جان بينر: بن بستی در کنگره در کار نيست


جان بينر: بن بستی در کنگره در کار نيست
جان بينر: بن بستی در کنگره در کار نيست

پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، می گويد عدم افزايش سقف بدهی ها در آمريکا خساراتی غيرقابل محاسبه به اقتصاد اين کشور وارد خواهد کرد.

پرزيدنت اوباما افزود چنين اقدامی بحران عميق اقتصادی ايجاد خواهد کرد.

رييس جمهوری آمريکا ساعاتی پس از آنکه طرح های جمهوری خواهان و دموکرات ها در کنگره مطرح شد سخنرانی کرد.

هفته ها مذاکرات نافرجام ميان کنگره و کاخ سفيد، اين کشور را در شرايطی قرار داده که رييس جمهوری آمريکا آن را يک بن بست خطرناک قلمداد می داند.

پرزيدنت اوباما گفت عدم افزايش سقف بدهی ها نتيجه غيرمسئولانه اين گفتگوها خواهد بود و در اين صورت ما با خطر يک بحران عميق اقتصادی مواجه خواهيم بود که تقريبا به طور کامل توسط واشنگتن ايجاد می شود. رهبران جمهوری خواهان نيز می گويند بايد از اين شرايط اجتناب کرد.

پرزيدنت اوباما همچنين جمهوری خواهان محافظه کار را مورد انتقاد قرار داد و گفت جمهوری خواهان محافظه کار درصددند تا بحران بدهی را تنها با کاهش هزينه ها حل کنند و خواهان ايجاد تغيير در سيستم و ميزان ماليات نيستند.

جان بينر، رهبر جمهوری خواهان کنگره و رييس مجلس نمايندگان، در واکنش به اظهارات پرزيدنت اوباما گفت بن بستی در کنگره در کار نيست، مجلس نمايندگان اين هفته لايحه ای را برای افزايش سقف بدهی ها تصويب کرد که مورد حمايت دو طرف بود و اين هفته که سنا در تلاش برای تصويب لايحه ای با اعداد و ارقام ساختگی و ظاهرسازی های واشنگتن است ما لايجه ديگر را هم به تصويب خواهيم رساند. انتظار من تصويب اين لايحه است و اين که اين لايحه برای امضا برای رييس جمهوری ارسال شود و اگر وی آن را امضا کند جو بحرانی که او ايجاد کرده از بين خواهد رفت.

پرزيدنت اوباما می گويد طرح جان بينر راه حلی کوتاه مدت است و مشکل را برطرف نمی کند.

کاخ سفيد پيشتر اعلام کرده بود که از طرحی جايگزين که هری ريد، رهبر دموکرات ها، تنظيم کرده حمايت می کند. اين طرح شامل دو تريليون و هفتصد ميليون دلار کاهش بودجه است و سقف بدهی ها را تا زمان انتخابات سال آينده افزايش خواهد داد.

اگر تا دوم ماه اوت (يازدهم مرداد ماه) طرحی تصويب نشود که به دولت فدرال اجازه حفظ بدهی هايش را بدهد کشور در معرض خطر ناتوانی در پرداخت بدهی هايش قرار خواهد گرفت. وزارت خزانه داری نمی تواند به سرمايه گذاران خود پرداخت های لازم را انجام دهد، نرخ بهره وام های بانکی نيز افزايش خواهد يافت و سازمان تأمين اجتماعی از عهده پرداخت مستمری بازنشستگان برنخواهد آمد.

XS
SM
MD
LG