لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۸

افزایش اهدای جسد برای تشریح در آمریکا همراه با بالا رفتن قیمت خاکسپاری


بسیاری از دانشگاه های پزشکی آمریکا شاهد موجی از اهدای اجساد انسان شده اند، افرادی که جنازه خود را بعد از مرگ برای مطالعات علمی و پزشکی به جا می گذارند. این روند خیلی رایج شده است و آن را می توان با بالارفتن مخارج کفن و دفن مرتبط دانست.

البته این افزایش قیمت ها به نفع دانشجویان پزشکی است که اجساد را در کلاسهای آناتومی کالبد شکافی می کنند یا تکنیک های عمل جراحی را روی آنها تمرین می کنند، یا حتی روی آنها دستگاه ها یا روش جدید عمل جراحی را آزمایش می کنند.

بعد از پایان کالبد شکافی، وقتی جسد دیگر قابل استفاده نیست آن را می سوزانند و اغلب خاکسترش را بدون هیچگونه هزینه ای به اعضای خانواده جان سپرده باز می گردانند.

مارک زاوینا، مدیر عامل برنامه اهدای جسد در در دانشگاه جورج تاون شهر واشنگتن می گوید: "همین چند سال پیش، اهدای جسد برای تشریح در جامعه یک تابو بود. ولی اکنون هزاران نفر برای اهدای بدنشان از پیش ثبت نام می کنند."

میلتون لارسون از ایالت مینسوتا یکی از افرادی است که بدنش را بعد از مرگ برای تشریحات علمی – پزشکی اهدا کرده است، چیزی که همسرش، جین، آن را "آخرین حرکت شوهرش در بخشش و آموزش" می نامد.

هر چند، جین با این تصمیم شوهرش چندان راحت نیست و با آن کلنجار می رود: "رک و راست بگویم، این را باید متوجه شوید که بدن عزیرتان را می برند و اعضایش را از هم جدا می کنند. تصورش برایم خیلی سخت است."

بنا به یک گزارش، مخارج متوسط یک خاکسپاری سنتی در آمریکا در سال ۲۰۱۴ حدود ۷ هزار و دویست دلار بود، که از یک دهه پیشتر حدود ۲۹ درصد افزایش داشته.

XS
SM
MD
LG