لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۶

کنسرت باب دیلان، حماسه خوان ضد جنگ ویتنام در«هوشه مینه»


Bob Dylan performs (file photo)
Bob Dylan performs (file photo)

باب دیلان خواننده و ترانه سرای اسطوره ای موسیقی فولکلوریک آمریکا، برای نخستین بار در شهر «هوشه مینه» در ویتنام دست به اجرای برنامه خواهد زد اما دست اندرکاران موسیقی در این کشور می گویند جوانان ویتنامی با موسیقی این حماسه خوان ضد جریان اصلی هیچگونه آشنایی ندارند.

باب دیلان که ترانه هایش در دهه شصت میلادی در آمریکا، باعث برانگیختن جنبش های ضد جنگ ویتنام در این کشور شد روز یکشنبه آینده (دهم آوریل) برای نخستین بار دراین کشور بر روی صحنه به اجرای برنامه خواهد پرداخت.

دو ترانه از معروف ترین ترانه های باب دیلان در دهه ١٩٦٠ هنگامی توسط این هنرمند ساخته شد که درگیری های نظامی آمریکا در ویتنام به اوج خود رسیده بود.

دو موسیقیدان ویتنامی می گویند کنسرت روز ١٠ آوریل «باب دیلان» در هوشه مینه که با فاصله چند روز با اجرای کنسرت دیگری در پکن برگزار می شود بیش از هرچیز دیگرتماشاگران میان سال را به سالن خواهد کشاند.

«ترن مان توآن» یک آهنگساز و نوازنده ساکسفون ساکن شهر «هوشه مینه» است که تحصیلات خود را در رشته موسیقی در «کالج موسیقی برکلی» درشهربوستون در ایالت ماساچوست بپایان رسانده است. این موزیسین ٤٢ ساله می گوید جوانان ویتنامی امروزه بیشتر به موسیقی مدرن و موسیقی تجارتی روز گوش می دهند و از باب دیلان و موسیقی او و حتی از وابستگی های او به جریان های ضد عملکردهای دولتی در آمریکا کوچکترین اطلاعی ندارند.

ترن مان توآن می گوید:«موسیقی باب دیلان یک موسیقی بی نهایت عمیقیه که برای لذت بردن از آن باید وقت گذاشت. به همین خاطرم من فکر می کنم جوانان ویتنامی کمی وقت لازم دارند تا او را اونطور که باید بشناسن و خوب البته این یک فرصت طلائیه برای اونها که بتونن موسیقی و اشعار ناب باب دیلان رو بشناسن.»

بیش از نیمی از جمعیت کنونی ویتنام دردوران پس از پایان جنگ در این کشور و درسال های پس از ١٩٧٥ متولد شده اند.

نوازنده جاز (درامر) «لو کانگ مین» که صاحب «کافه آکوستیک» در شهر «هوشه مینه» است و در ضمن یک کلاب موسیقی را هم در این شهر اداره می کند که اغلب مشتری های آن را جوانان تشکیل می دهند حدس می زند که تنها شاید ٣٠ درصد از کسانی که به کلاب او می آیند «باب دیلان» را می شناسند.

لوکانگ مین می گوید:«بچه های زیر سی سال از این کنسرت استقبال نمی کنن. اونهایی هم که به تماشای آن میان جوون هایی هستند که میخوان بیان ببینن این کسی که این همه مردم درباره اش حرف میزنن کیه؟ اما این به این معنی نیست که اونها واقعا عاشق موزیک باب دیلان هستند.»

لوکانگ مین که خود ٣٥ ساله است می گوید:«خیلی از جوون های ویتنامی فکر می کنن آهنگ معروف «دق الباب بردر بهشت» Knocking on Heaven's Door باب دیلان را گروه راک «گانز اند روز» Guns & Roses ساخته است!»

ماه گذشته پیش از آن که گروه موسیقی پاپ «بک استریت بویز» Back Street Boys در «هانوی» و «هوشه مینه» کنسرت هایی اجرا کنند، رسانه های دولتی ویتنام اعلام کردند که بیش از ٥٥ هزارتن از هواداران این گروه به تماشای کنسرت آن ها خواهند رفت.

برگزارکنندگان کنسرت باب دیلان که قرار است در دانشگاهRMIT اجرا شود می گویند این کنسرت در یک سالن ٨٢٥٠ نفری اجرا خواهد شد.

دراین کنسرت هم چون همه کنسرت های دیگری که در کشور ویتنام اجرا می شود، مقامات دولتی از باب دیلان خواسته اند تا تمام ترانه ها و اشعاری که می خواهد دراین برنامه اجرا کند را از قبل در اختیارآن ها بگذارد.

حزب کمونیستی که رهبری کشور ویتنام را برعهده دارد نه تنها از اختلاف عقاید و نفاق اندازی بین ملت استقبال نمی کند بلکه بنا برگفته فعالان حقوق بشری و طرفداران دمکراسی، در ژانویه گذشته با تمدید یک دوره پنج ساله انتخابات پارلمانی با اکثریت کمونیست، فشارها و سرکوبی ها علیه شهروندان این کشور افزایش یافته است.

این هفته در «هانوی» یکی از فعالان حقوق بشری ویتنامی به نام «کو هوی ها وو» به اتهام خرابکاری و کوشش برای براندازی دولت به هفت سال زندان محکوم شد.

کنسرت باب دیلان در شهر هوشه مینه هم چنین همزمان است با دهمین سالگرد مرگ «ترین کونگ سون»، خواننده فولکلوریک و ضد جنگ ویتنامی که یکی از هم دوره های «دیلان» محسوب می شد و به «باب دیلان ویتنام» شهرت پیدا کرده بود.

روز چهارشنبه ششم آوریل باب دیلان نخستین کنسرت تور آسیایی خود را در شهر پکن در چین برگزار کرد. این کنسرت که قرار بود سال گذشته اجرا شود در آن زمان نتوانست موافقت دولت چین را جلب کند. این بار هم اجرای برنامه توسط «باب دیلان» دراین کشور مشروط بر ارائه جزئیات کنسرت ازجمله ترانه ها و اشعاری بود که این خواننده انقلابی برای اجرا در چین گزیده بود.

XS
SM
MD
LG