لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

سرمقاله بلومبرگ: اروپا و آمریکا باید در قبال سوءرفتارهای دریایی ایران متحد عمل کنند


شورای سردبیری خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ در سرمقاله ای نوشته است اروپا باید علیه ماجراجویی‌های دریایی خطرناک ایران، متحد عمل کند.

شورای سردبیری بلومبرگ می نویسد کشورهای اروپایی که از اقدام ایران در تصرف یک نفتکش بریتانیایی نگران شده اند، برای محافظت از شناورهای تجاری خود در تنگه هرمز و خلیج فارس، آرایش می گیرند.

این سرمقاله اقدام اروپایی ها را «شروعی امیدوارکننده» خوانده است؛ اما می گوید مهار سوءرفتارهای ایران و محافظت از کشتی‌ها در منطقه به تلاشی جاه‌‌طلبانه‌تر و به معنای واقعی «بین المللی» نیاز دارد و چنین تلاشی، نیازمند مشارکت نیروی دریایی آمریکا است.

سرمقاله بلومبرگ می گوید اروپایی‌ها مراقب هستند که ناوگان دریایی آنها با عملیات آمریکا در منطقه ترکیب نشود؛ چرا که بیم دارند چنین اقدامی همراستا با کارزار «فشار حداکثری» دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، علیه ایران، انگاشته شود.

شورای سردبیری بلومبرگ در این سرمقاله، این دیدگاه اروپاییان را رد می کند و می گوید داشتن «جبهه متحد» و تجمیع کامل منابع آمریکاییان و اروپاییان به حفظ نظم و امنیت منطقه کمک می‌کند و آنها همچنین باید با همکاری یکدیگر، کشورهای دیگر نظیر هند را وارد مشارکت در این عرصه کنند.

به تازگی ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده، نیز پیشنهاد کشورهای اروپایی برای تقویت امنیت دریانوردی آزاد در خلیج فارس را یک اقدام «مکمل» برای تلاش‌های جاری واشنگتن در این راستا برشمرده بود.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG