لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ ایران ۲۳:۱۳

بازسازی زندانهای دهشتناکِ دورانِ ماری خون آشام يا بِلادی مَری روز شنبه در لندن افتتاح می شود


بازسازی زندانهای دهشتناکِ دورانِ ماری خون آشام يا بِلادی مَری روز شنبه در لندن افتتاح می شود

فردی در لباسِ راهبانِ قرنِ شانزدهمِ انگلستان کلاهِ شنلِ خود را تا حدی پايين آورده که صورتش به زحمت پيداست، و گروه کوچکی از علاقمندان به تاريخ بريتانيا را در راهروهای تنگ و تاريکِ سياه چالی مخوف به سمتِ جلو راهنمايی می کند. اين سياه چال يا جاذبه ی توريستی جديد که در لندن واقع شده، قرار است زندانهای دهشتناکِ دورانِ ملکه ماری يکم، مشهور به ماری خون آشام يا بِلادی مَری را تا حدی بسيار نزديک به واقعيت، برای بازديدکنندگان به تصوير بکشد. ماری يکم يا ماری تئودور، تنها دخترِ هِنری هشتم بود که به سببِ اعدام و کشتارِ مسيحيانِ پروتستان لقبِ خون آشام گرفته بود.

نخستين گروهی که موفق شد از اين محلِ جالب بازديد کند، گروهی از دانش آموزان و دبيران دبيرستان «بورن» بودند. يکی از دانش آموزان که هنگام بازديد از بخشی از اين سياه چال بی اختيار فرياد کشيد می گويد: هميشه در کتابهای تاريخ خوانده بودم که دورانِ ماری اول دورانِ تاريکی و وحشت بوده ولی بازديد از اينجا باعث شد آن را واقعاً از نزديک حس کنم. جَنِت، دبيرِ اين گروه نيز می گويد «به نظرِ من هم، ديدن از چنين اماکنی برای دانش آموزان، موضوعاتِ تاريخی را بسيار واقعی تر و قابل لمس تر از خواندنِ محضِ کتابهای تاريخی می کند.»

سازمان دهندگان و مسئولانِ اين جاذبه ی توريستی از جمله نيکُل رَدکليف انتظار دارند که در روز افتتاحيه که روز شنبهِ سيزدهمِ فوريه است، تعدادِ قابل ملاحظه ای از آن ديدن کنند. نيکُل اضافه کرد «ما سعی کرده ايم که اين محل از هر نظر برای بينندگان جالب و بياد ماندنی باشد، از جمله ابتکارات جالبی که طراحانِ اين سياهچال به کار برده اند، بوی گوشتِ سوخته ايست که در اينجا پيچيده و در آن زمان، به خاطرِ سوزاندنِ پروتستانها در گوشه و کنارِ شهرِ لندن به مشام می رسيد.»

فرانک نايت، مديرِ شرکتِ دِيل اِر که مسئوليتِ طراحی و توليدِ اين بوی ناخوشايند را برعهده داشته می گويد «توليدِ چنين بويی، کارِ بسيار دشواری بود، من ابتدا تحقيقاتِ فراوانی از روی کتابهای مختلف و مخصوصاً اينترنت انجام دادم اما بو، آنهم بوی آدمِ سوخته چيزی نيست که در کتاب قابلِ توصيف باشد، به همين خاطر با دهها مأمور آتش نشانی و کسانيکه مردگان را کفن و دفن می کنند گفتگو کردم و بالاخره هم تجربياتِ آنها را در طراحی و توليدِ اين بوی ناخوشايند استفاده کردم. »

بِلادی مِری يا ماری خون آشام که متولدِ ۱۵۱۷ ميلادی بود، از سالِ ۱۵۵۳ تا پايان عمر يعنی ۱۵۵۸ بر انگلستان سلطنت کرد.

XS
SM
MD
LG