لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

دارندگان گروه خونی «او» بیش از بقیه در معرض مرگ در پی حوادث هستند


یک گزارش جدید می گوید کسانی که گروه خونی «او» یا به انگلیسی O را دارند، هرچند متداول ترین گروه خونی هستند اما ممکن است پس از مجروح شدن در حواث جدی، در خطر بیشتر مرگ باشند زیرا احتمال خونریزی بیشتر دارند.

در حالی که این مطالعه هنوز در مرحله ابتدائی است، پژوهشگر ژاپنی ، دکتر «واتارو تاکایاما» می گوید: نتایج این پژوهش همچنین پرسش هائی را در مورد نتیجه تزریق فوری گلبول قرمز خون گروه «او» به مجروحان شدید به وجود آورده است؛ چون در این پژوهش مشخص شده تزریق خون «او» بر روند انعقاد خون که موجب توقف خونریزی می شود، تأثیر می گذارد و این تأثیر با گروه های خونی دیگر متفاوت است.

سازمان صلیب سرخ آمریکا می گوید گروه خونی «او»، یعنی گسترده ترین گروه خونی، در حدود ۴۵ درصد سفید پوستان و بیش از پنجاه درصد سیاه پوستان و اسپانیائی تبارها یافت می شود. این گروه خونی، مفید ترین نوع خون برای منتقل کردن به اشخاص دیگر است.

اما گروه پژوهشگران وابسته به بیمارستان دانشگاه پزشگی و دندانپزشکی توکیو ، می گویند یک نقطه ضعف در گروه خونی «او» یافته اند. پژوهش آنها بر روی سوابق پزشکی بیش از ۹۰۰ مجروح شدید متمرکز بوده است. در این پژوهش، میزان مرگ در زخمی های دارای گروه خونی «او»، ۲۸ درصد بود ، در حالی که در گروه های دیگر فقط ۱۱ درصد بود. پژوهشگران، این نتیجه را در شماره اول ماه مه مجله «درمان جدی» منتشر کردند.

پژوهش نشانه علل و معلولی نشان نمی دهد، اما توکویاما در یک بیانیه گفت مطالعات اخیر حاکی است که گروه خون «او» می تواند خطر احتمالی برای خونریزی شدید محسوب شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG