لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۵

رئیس جمهوری آمریکا: آزادی مطبوعات در معرض خطر است


جو بایدن - آرشیو
جو بایدن - آرشیو

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در پیامی به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات گفت خبرنگاران و روزنامه نگاران در سراسر جهان برای اطلاع رسانی و انتقال حقیقت به شهروندان هزینه سنگینی می‌پردازند.

آقای بایدن در این پیام که روز سه شنبه ۱۳ اردیبهشت منتشر شد، با اشاره به گزارشگرانی که برای پوشش جنگ اوکراین جانشان را از دست داده و زخمی یا ناپدید شده‌اند، گفت: «در دورانی زندگی می کنیم که آزادی مطبوعات در خطر است.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت، در روسیه کرملین تلاش می‌کند حقیقت را با کنترل بیشتر بر جامعه مدنی و تصویب قانون اطلاعات نادرست پنهان کند. وی گفت که آزادی مطبوعات دشمن مردم نیست.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز روز سه شنبه به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات سخنرانی کرد.

آقای بلینکن در این سخنرانی ترویج آزادی مطبوعات در داخل و خارج را امری ارزشمند و مهم برای آمریکا دانست و در بخشی از سخنانش گفت که اندیشه و ایده‌های مردم از موارد اساسی در جوامع پویا به شمار می رود و مطبوعات آزاد برای جوامع آزاد اهمیت دارند.

آقای بلینکن گفت، به خاطر مطبوعات است که مردم می‌فهمند چه قدرت‌هایی بر زندگی آنها اثر می گذارند و در کشورهایشان و جهان چه اتفاقاتی می افتد.

وزیر خارجه آمریکا گفت که رسانه های آزاد از موثرترین ابزارها برای حفاظت از حقوق بشر است.

این سخنرانی در حالی انجام شد که سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش سالانه خود در زمینه شاخص جهانی آزادی مطبوعات شرایط رسانه‌ها در ۲۸ کشور جهان، از جمله ایران را «بسیار بد» خوانده است.

این گزارش با بررسی وضعیت روزنامه‌نگاری در ۱۸۰ کشور و منطقه جهان، به تاثیرات تحولات و درگیری‌های جهانی بر آزادی مطبوعات پرداخته است.

بنابراین گزارش، سه کشور نروژ، دانمارک، و سوئد در صدر این فهرست آزادی مطبوعات قرار گرفته‌اند.

قرار گرفتن ایران در جایگاه ۱۷۸ این جدول به این معنا است که تنها در دو کشور اریتره و کره شمالی وضعیت مطبوعات بدتر از ایران است.

XS
SM
MD
LG